Събота, 28 Дек 2024
           
Свят

Космическата сонда на НАСА Паркър осъществи най-близкия досега полет до Слънцето

   

  NASA

Космическата сонда на НАСА "Паркър" осъществи най-близкия досега полет до Слънцето. В продължение на дни НАСА нямше връзка със сондата, но учените получиха сигнал малко преди полунощ в четвъртък, пише Mediapool.

"Паркър" е "в безопасност" и работи нормално, след като е преминала само на 6,1 млн. км от слънчевата повърхност, съобщиха от НАСА. Космическият апарат е успял в своята мисия да събере информация за функционирането на Слънцето и да помогне на изследователите да научат повече за звездата.

Сондата е издържала на изключително високи температури и екстремни нива на радиация. Тя се е движила с 692 000Со км/ч и е преминала през места, където температурата е достигала до 980 градуса по Целзий, съобщават от НАСА.

Очаква се космическият апарат да изпрати подробни телеметрични данни за състоянието си на 1 януари.

Сондата навлезе във външната атмосфера на звездата ни на Бъдни вечер.

"Това изследване на Слънцето отблизо позволява на Parker Solar Probe да направи измервания, които помагат на учените да разберат по-добре как материалът в този регион се нагрява до милиони градуси, да проследят произхода на слънчевия вятър - непрекъснат поток от материал, изхвърлян от горните пластове на слънчевата атмосфера и да открият как енергийните частици се ускоряват до скорост, близка до тази на светлината“, изтъкват от космическата агенция.

Предишни близки преминавания помогнаха на учените да определят произхода на структурите в слънчевия вятър и да картографират външната граница на слънчевата атмосфера.

Parker Solar Probe излита още през 2018 година с целта да достигне до центъра на Слънчевата система. Космическата сонда вече обиколи Слънцето 21 пъти, като през цялото време се приближаваше все повече.

Очаква се космическият апарат да направи общо 24 обиколки около Слънцето. В последната си обиколка сондата "Паркър" се очаква да се приближи достатъчно близо, за да се "потопи" в Слънцето. Дотогава тя ще продължи да събира ценни данни за нашата централна звезда.

Настоящото историческо доближаване до звездата е завело Parker Solar Probe на 6,1 милиона километра от повърхността на Слънцето е изключително постижение.
По време на 17-ото си близко преминаване край звездата, сондата се доближи на рекордните дотогава 7,26 милиона километра от повърхността ѝ. Това беше най-близкото разстояние до Слънцето, на което се беше намирал досега космическият апарат.

Сондата издържа на температури от 1400 градуса по Целзий и радиация, която би могла да разстрои бордовата електроника. Тя е защитена от щит от въглероден композит с дебелина 11,5 см, но тактиката на космическия апарат беше да влезе в горния слой на атмосферата на Слънцето.