Събота, 28 Дек 2024
           
Свят

Вековни традиции: Как празниците в Китай обединяват и вдъхновяват

   
Вековни традиции: Как празниците в Китай обединяват и вдъхновяват

Китай е страна с много богата култура и изключително много държи на традициите. Ето кои са най-важните празници в Китай - Китайската нова година, Празникът на фенерите, Денят на чистата светлина, Празникът на драконовите лодки.

По-долу ще разберете повече за едни от най-популярните празници в Китай и какви са традициите там.

heartКитайската нова година или Празникът на пролетта – това е най-важният празник за китайците. Китайската нова година започва на второто новолуние след зимното слънцестоене. Според традицията цялото семейство се събира заедно. За китайците най-важни са Навечерието и първите три дни след празника.

 

китай

iStock

 

Дните са официални почивни в страната. Преди празника домът се почиства, стаите се украсяват с цветя, а на прозорците се залепят фигури, изрязани от червена хартия. Прието е на вратите да се закачат червени ленти с изписани пожелания за новата година. В навечерието на Новата година семействата се събират на обилен обяд, а след това вечерта преминава в разговори и игри. На трапезата задължително присъстват ястия от пилешко, риба и тофу, защото думите означават благоденствие, изобилие и богатство. Някои избират да не спят цяла нощ, като по този начин „изпращат годината“. На сутринта китайците посещават домовете на близките си.

 

китай

iStock

 

В много части на Китай се организират различни традиционни събития, известни са танците на лъвове, танците с драконови фенери, гребане с лодки и ходене на кокили.

heartПразникът на фенерите

Празникът се отбелязва на 15-ия ден от първия месец по лунния календар, в нощта на първото пълнолуние след Празника на пролетта. По време на празника децата излизат през нощта, носейки хартиени фенери и решават гатанки върху тях. Традицията да се почитат фенерите възниква още през 1 век и все още се радва на популярност в цялата страна. Според традицията китайците се гощават със сладки пелмени, като те символизират събирането на семейството. Хората вярват, че кръглата форма на топките и купите, в които се сервират, символизират задружно семейство. За празника се организират изложби с разноцветни фенери. Забавленията включват фойерверки, ходене на кокили, танци на драконови фенери, танци „Янгъ“ и люлеене на люлки. 

heartДенят на чистата светлина 

Празникът се отбелязва в един от дните около 5 април всяка година. Според традицията се прави помен за починалите предци. По това време на годината започва затопляне, а земята се покрива със зеленина. Хората се разхождат сред зеленина, пускат хвърчила и се наслаждават на красотата на пролетта. Затова и празникът се нарича и „Денят за разходки сред зеленина“. 

heartПразникът на драконовите лодки

Денят отбелязва смъртта на един от най-известните китайски поети Цю Юен (ок. 340-278 пр.н.е.) от царство Чу, който е бил изключително верен и искрен човек, близък до владетеля. Поради тази причина няколко пъти е набеждаван в лъжи и измами, след което бива обявен за изменник. По време на дългото си изгнание пише поезия, с която се прославя. Той е първият, който създава авторска поезия.

 

китай

iStock

 

В отчаяние той се удавил в река Милуо на петия ден от петия месец по лунния календар, след като столицата Чу паднала под натиска на царство Цин. Според легендата, след като Чу Юен се удавил, хората излезли с лодките си да търсят тялото му във водата. Оттогава всяка година на този ден хората плават с лодките си и пускат върху водата парчета бамбукови стъбла, пълни с ориз. Традиционно ястие на деня са пелмени, приготвени от ориз, завит в бамбукови листа. На деня се провеждат състезания с лодки с форма на дракони.