Събота, 11 Яну 2025
           
Коментари

Президентът поиска службите да разсеят спекулациите, че е свързан с шпионския скандал

   


Президентът Румен Радев поиска българските служби "да разсеят спекулациите", че има връзка с обвинените за руски шпиони във Великобритания българи, след като малко по-рано в сряда лидерът на ДСБ отправи парламентарен въпрос по казуса към служебния премиер, пише Mediapool.

“Всеки мошеник може да спекулира с моето име с цел извличане на някакви лично облаги, да си повишава цената, когато очаква заплащане. И това не е единичен случай. Очаквам компетентните български органи, които работеха интензивно със своите британски колеги, да разсеят час по-рано тези спекулации“, каза Радев.

Съпредседателят на "Демократична България" и бивш шеф на контраразузнаването Атанас Атанасов попита Главчев дали са установени връзки на президента Румен Радев и бившата лидерка на БСП Корнелия Нинова с обвинените за руски шпиони българи във Великобритания

Атанасов се позова на информация в западни медии, които следят съдебния процес в лодонския съд Олд Бейли.

Той цитира информация на британското издание "Таймс", че заловената група има "силна връзка с г-жа Корнелия Нинова и г-н Румен Радев, както и чадър от бивш-заместник председател на ДАНС".

Той припомни и разследване на "Бърд" от 6 декември, в което се твърди, че двама от обвинените българи са разполагали с логистична база в село Кърпачево.

Лидерът на ДСБ пита Главчев дали има пробив в националната сигурност и дали българските служби разследват информацията, която излиза в рамките на процеса.

По-късно Корнелия Нинова се закани да съди Атанасов и каза, че няма нищо общо със случая.

"Ще съдя всеки, който замесва абсолютно неоснователно името ми в този случай. И тъй като знам, че нямам нищо общо, рано или късно, ще понесете отговорност. Нито познавам тези българи, нито съм се срещала или общувала с тях. Казаното по мой адрес е абсолютна измислица отначало докрай", посочи Нинова.
Вече повече от година няма публична информация българските служби да се предприели действия след изнесената информация около заловените българи във Великобритания.

Двама от тях Орлин Русев и Бисер Джамбазов признаха, че са били част от шпионския заговор.

Другите трима Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев не се признават за виновни по обвиненията в заговор с цел шпионаж и процесът срещу тях тече в Лондон.

Според прокуратурата те са действали под ръководството на Ян Марсалек, австрийски гражданин, за когото се смята, че държал връзка с руското разузнаване и се укрива в Русия.

В продължение на три години са участвали в шест ключови шпионски операции за следене на хора и разузнаване на обекти, представляващи интерес за Русия.

Те са обсъждали как да отвлекат основателя на The Insider руския разследващ журналист Роман Доброхотов, както и похищение срещу българския журналист Христо Грозев от сайта "Белингкат" .

Марсалек и Орлин Русев, който е смятан за ръководител на групата, са разменили близо 79 000 съобщения през "Телеграм" по време на сътрудничеството си между август 2020 г. и миналия февруари.

Връзки с изборите ... и с БСП

Още миналата година стана ясно, че Катрин Иванова и Бисер Джамбазов са участвали в организацията на български избори в Лондон в периода 2015 - април 2021 г.

Те са били членове на секционни избирателни комисии (СИК) в Лондон на поредица от вотове.

През август 2023 "Свободна Европа" съобщи, че Катрин Иванова и Бисер Джамбазов, са били привърженици на Българската социалистическа партия (БСП), като се позовава на кадри от 2016 г. в официалния фейсбук профил на Сергей Станишев, на които двамата се виждат.

Тази информация също не провокира отглас в България.

Планирана атака срещу украински военни  

По-рано тази седмица "Файненшъл таймс" съобщи, че българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия, планирали да атакуват украински войници.

Според публикацията набелязаните украински военни се обучавали за работа със сложни системи за ПВО в американска база.

Част от българите планирали нападението във военно съоръжение, собственост на САЩ, което се намира близо до германския град Щутгарт, в периода октомври 2022 г. до задържането им през февруари на следващата година.

Кой е Марсалек?

Британската прокуратура твърди, че те са действали под ръководството на Ян Марсалек, австрийски гражданин, за когото се смята, че държал връзка с руското разузнаване.

Марсалек е издирван след срива на компанията за безконтактни плащания Wirecard през 2020 година, която е в центъра на схема, чрез която са откраднати близо 2 милиарда долара.

Той бяга с частен самолет и каца в Минск. Смята се, че оттам е отведен от руското външно разузнаване в Москва.