На днешното заседание на Министерския съвет бяха приети проектите на Закон за държавния бюджет на България за 2025 г., Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО), съобщи служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието.
Минималната работна заплата става 1077 лева, а максималният осигурителен доход – 4130 лева. Втората година на майчинството остава 780 лева.
От 1 юли пенсиите ще се индексират по швейцарското правило с между 8 и 9%. Ще продължат обсъжданията за намиране на приемливо за всички страни решение във връзка със създалото се социално напрежение около въвеждането на данъка върху подземните богатства.
Министър Петкова посочи, че Министерството на финансите е подготвило анализ за тенденциите за нарастване на приходите и разходите:
"Още през септември беше установено, че разходите значително изпреварват приходите. Приходите годишно нарастват около 4-5 млрд. лв., съответно разходите нарастват със значителни темпове. В резултат на това беше установена разлика между приходите и разходите за 2025 г. в размер на 18 млрд. лв., при дефицит от 3 % от брутния вътрешен продукт. Прогнозният за 2025 г. БВП е 215 млрд. лв., тоест около 6,4 млрд. дефицит", каза Петкова.
"Беше поставен въпросът тези 11-12 млрд. как да бъдат стопени, за да се достигне максималният размер на дефицита, заложен в Закона за публичните финанси. Министерството на финансите разработи пакет от приходни и разходни мерки, които бяха обсъдени", отбеляза още служебният финансов министър.
Людмила Петкова добави, че България е на прага на приемането в еврозоната и трябва да се придържа към определени критерии.
Продължава търсенето на приемливо решение и за отрасъла и за бюджета по отношение на спорния въпрос за данъка върху добива на подземни богатства, отбеляза още Петкова на съвместен брифинг с министрите на социалната политика Ивайло Иванов и на здравеопазването Галя Кондева, на който те представиха пред медиите параметрите на трите бюджетни законопроекта.