Четвъртък, 12 Дек 2024
           
Свят

Тръмп номинира бившия сенатор Дейвид Пердю за посланик в Китай

   


Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп номинира бившия сенатор Дейвид Пердю за посланик в Китай, избирайки бивш политик с бизнес опит, който да управлява отношенията между двете страни, раздирани от недоверие и търговско напрежение, пише Mediapool.

„Той ще играе важна роля в изпълнението на моята стратегия за поддържане на мира в региона и за (поддържане на) продуктивни работни отношения с лидерите на Китай“, написа Тръмп в публикация в своята социална мрежа „Трут Сошъл“.

Бъдещият президент, който ще встъпи в длъжност на 20 януари 2025 г., съобщи, че ще обложи с още 10% китайските стоки, ако Пекин не направи повече усилия за спиране на трафика на силно пристрастяващия наркотик фентанил.

По време на предизборната си кампания Тръмп също така заплаши с налагане на мита, надхвърлящи 60%, върху китайските стоки.

Пердю – републиканец от Джорджия, който беше сенатор в периода 2015-2021 г., е живял в Хонконг по време на 40-годишната си кариера като бизнес ръководител.

Номинирането му бележи връщането на честата практика през последните десетилетия за изпращане на бивши политици в американското посолство в Пекин, която беше прекъсната през 2021 г., след като президентът Джо Байдън избра ветерана дипломат от кариерата Никълъс Бърнс.

Тръмп номинира хардлайнери по отношение на Китай за други висши постове в администрацията си. Сред тях е и номинацията на сенатор Марко Рубио за държавен секретар – сигнал, че политическите мерки на Белия дом спрямо най-големия стратегически съперник на САЩ може да не се ограничат само до търговията, посочва Ройтерс.

По време на първия си мандат като президент Тръмп изпрати за посланик в Китай бившия губернатор на Айова Тери Бранстад, който се стремеше да използва връзките си с високопоставени китайски служители, включително със Си Цзинпин, преди той да стане китайски лидер, за да помогне за преодоляване на търговското напрежение. Двете страни обаче все още се впускат стремглаво в безпрецедентна търговска война, отбелязва Ройтерс.

Ролята на посланика в обтегнатите двустранни отношения предстои да се види. Някои анализатори твърдят, че Пекин вероятно ще търси към пряк дилог с президента или с неговите най-близки съветници, за да се ориентира в ситуацията на почти сигурно завръщане на търговското напрежение.