На съдебните заседатели в Олд Бейли беше съобщено, че някои членове на групата са планирали операция в казармата „Пач“, американско съоръжение близо до Щутгарт в Германия
Българските шпиони на Русия, съдени във Великобритания, са следели украински войници, които се обучавали на „Пейтриът “ във военна база на САЩ.
На съдебните заседатели в Олд Бейли беше съобщено, че някои членове на групата са планирали операция в казармата „Пач“, американско съоръжение близо до Щутгарт в Германия, от октомври 2022 г. до ареста им през февруари 2023 г., съобщи „Файненшъл Таймс“.
Прокуратурата твърди, че тримата обвиняеми българи са действали под ръководството на Ян Марсалек, австрийски гражданин, за когото се твърди, че е поддържал връзка с руското разузнаване.
Марсалек, който използвал псевдонима Рупърт Тич, смятал, че в базата се намират украински сили, които се обучават да използват ракетната система земя-въздух „Пейтриът“.
Ръководителят на групата, 46-годишният Орлин Русев, обсъждал с Марсалек използването на IMSI устройства за прихващане и проследяване на данните от мобилните телефони на военнослужещите в базата. Русев се е признал за виновен в заговор за шпионаж.
Устройствата за улавяне на IMSI могат да проследяват мобилни телефони и да извличат чувствителна информация, като например пароли.
Алисън Морган, от Кралската прокуратура, заяви пред съда, че това наблюдение е било извършвано през октомври и ноември 2022 г. - „в абсолютно решаващ момент“ за войната в Украйна.
„Това не би могло да бъде по-сериозно от гледна точка на вида информация, която са се опитвали да съберат, за да позволят на хората да знаят къде точно могат да се намират в бъдеще украинските войници с такъв тип разположение“, каза Морган.
Иванова и Бисер Джамбазов, са пътували до Щутгарт през октомври 2022 г., където са заснели съоръжения за сигурност в базата „Пач Баракс“, като ограда, камери и инфрачервени сензори. Джамбазов се е признал за виновен в заговор за шпионаж.
На съдебните заседатели са показани съобщения в Telegram, в които Марсалек предупреждава Русев да внимава, „защото германците в момента са напълно изнервени от дейността на руското разузнаване на място“.
Операцията е спряна от арестуването на Русев, Джамбазов и Иванова на 8 февруари 2023 г. от британската полиция на адреси в Обединеното кралство.
На съдебното жури е разказано и за по-ранна операция за наблюдение на руския гражданин Кирил Качур, който впоследствие е определен от Москва като „чуждестранен агент“.
Докато са изпълнявали мисия за наблюдение на Качур в района на град Будва в Черна гора през януари и февруари 2022 г., Иванчев и Иванова се предполага, че са се срещнали с руска шпионка, известна като „Червеното врабче“.
На съдебните заседатели бяха показани съобщения, в които Марсалек, преди тези срещи, изразява загриженост пред Русев относно „конкурентните чувства“ между българския и руския екип на място.
Иванова, Габерова и Иванчев отричат обвинение в заговор за събиране на информация, полезна за врага, в периода между август 2020 г. и февруари 2023 г. Иванова отрича също така да е притежавала фалшиви документи за самоличност. | БГНЕС