Понеделник, 06 Яну 2025
           
Политика

Държавата се отказва от 26 млн. лв. неустойки по разширението на „Чирен“

   
Държавата се отказва от 26 млн. лв. неустойки по разширението на „Чирен“

Според адвокат на „Антикорупционния фонд“ всички поръчки по проекта стигат до мега фирмата „Главболгарстрой“

Скандално поведение на държавата създава съмнения за корупция и поражда въпроси - България се е отказала от 26 милиона лева неустойки заради проекта за разширение на газовото хранилище „Чирен”. Това става ясно от разследване на „Антикорупционния фонд“. Адвокат Деница Руканова, която е юридически експерт към Фонда коментира по Нова ТВ, че нямам житейско, икономическо или правно обяснение защо държавата не търси неустойка,  която е предвидена в договор. Според нея могат да се търсят и допълнителни вреди от неизпълнение на толкова важен стратегически обект. Неустойката е едно от най-лесните за търсене неща, в договора тя е до 10% от общата цена. За сондажната част тя е 265 млн. лв., иначе проектът е за над 730 млн. евро -поредният злополучен за „Булгартрансгаз”, обясни юристът.

Според Руканова целта на проекта е обемът, който използваме в момента, да се разшири двойно. „Първата нередност е, че поръчките са обявени като три броя. А това е един казус, който според всички международни практики, се изпълнява в цялост“, допълва адвокатът и подчерта, че когато е разделен на части, цената се увеличава. А може би и това е била целта. Важна подробност е, че КЕВР е одобрил проекта. А поръчките според адвоката, макар и разделени на три части свършват при един любимец от строителството на властта – „Главбулгарстрой“, една семейна фирма. По сондажната част кандидатства и фирма  на бизнесмена Христо Ковачки, печели, но после се отказва от поръчката, което също е много странно.

По думите ѝ скандалното в разследването на „Антикорупционния фонд“ е, че в момента имаме две, от три, части от хранилището, които ще ръждясват.

Вътрешният одитор е единственият по веригата от всичките ни контролни органи, отговарящи за стратегическия обект за сигурността ни, който е бил против нередностите. „Една от тях е преминаването от вертикални към наклонени сондажи. Макар и по-скъпи, те са по-високо продуктивни. Но пък така е по-евтино за изпълнителите с около 90-100 млн.“, обясни тя. Поръчката за сондажите е спечелена от „Главбулгарстрой“, но проблемът е, че нямат опит в сондажи и това е наложило да привлекат подизпълнители. Остава открит въпроса – как тогава са спечелили поръчката?

Отговорност за нередностите трябва да носят министъра на енергетиката и шефа на „Булгартрансгаз“. По същото време шеф на „Булгартрансгаз” е сегашният министър на енергетиката Владимир Малинов. От Министерството на енергетиката и „Булгартрансгаз” отказват коментар  по горещата тема.