Служебното правителството одобри проект на Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити. С него в националното законодателство се въвеждат изискванията на Директива (ЕС) 2021/2167 за общата рамка и изискванията към лицата, обслужващи необслужвани договори за кредит, издадени от кредитна институция, както и към купувачите на кредити, пише News.
В законопроекта са заложени мерки за решаване на проблемите с високите равнища на необслужвани кредити чрез развитие на стабилен вторичен пазар, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет (МС). С новия закон се цели усвояване на излишъка от необслужвани кредити от кредитните институции, подобряване на условията за трансграничното прехвърляне на необслужвани вземания по кредити и осигуряване на високи нива на защита на интересите на кредитополучателите.
Въвеждат се също изисквания за купувачите на кредити. Създава се лицензионен режим за извършването на дейността по обслужване на вземания по необслужвани банкови кредити. Така купувачите им ще бъдат задължени да възложат обслужването на специализирани лица, които разполагат с необходимите знания и умения за качественото, ефективно и добросъвестно изпълнение на дейността, с цел осигуряване на защита правата на кредитополучателите. От МС изтъкват, че разписването на ясни правила и изисквания към обслужването на необслужвани кредити ще осигури прозрачност, предвидимост и ще способства за повишаване на общественото доверие в дейността по придобиване и обслужване на вземания по необслужвани кредити.
Същевременно са предвидени преходни периоди, в които обслужващи кредити лица и купувачите на кредити да се адаптират към новите изисквания.
В преходните и заключителните разпоредби на законопроекта се предлагат изменения и допълнения в Закона за Българската народна банка (БНБ), Закона за кредитните институции, Закона за потребителския кредит и Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители. Те предвиждат предоставянето на правомощия по регулирането и надзора върху въпросните дейности и лица от страна на БНБ и Комисията за защита на потребителите (КЗП).