Събота, 28 Дек 2024
           
Политика

Провали се и шестият опит да бъде избран председател на 51-вото НС

   


Провали се и шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание. Този път доайенът Силви Кирилов от ИТН беше по-близо до това да поеме поста, но отново подкрепата за него не беше достатъчна. Депутатите ще пробват за седми път да изберат шеф на парламента в четвъртък, пише Mediapool.

И днес на балотаж отидоха Силви Кирилов и Рая Назарян от ГЕРБ. Преди гласуването имаше две почивки, по време на които течаха совалки между ИТН, ПП, ДБ и БСП в опит последните две формации да променят досегашните си позиции срещу номинацията на Кирилов и така той да бъде избран. 

От ДБ продължават да се придържат към решението си да не гласуват с проруската партия "Възраждане", която подкрепя Кирилов. Този път обаче те не бяха "въздържал се", а обявиха, че няма да участват в гласуването. Това намали недостигащите на Кирилов гласове, но не достатъчно. И докато ДБ направи малка крачка назад, то от БСП не промени позицията си. В крайна сметка днес Кирилов получи 100 гласа "за", 101 "против" и 16 "въздържал се". При този резултат, ако 9 от социалистите бяха го подкрепили, вместо да гласуват с "въздържал се", той щеше да е избран.  

При гласуванията в предишните дни на Кирилов не му достигаха повече гласове - 18-20.

Първото заседание на депутатите продължава вече повече от две седмици. То започна на 11 ноември и няма как да бъде закрито заради невъзможността политическите сили да постигнат консенсус и да изберат шеф на парламента. Докато не бъде решено кой да е "пръв сред равни", не само Народното събрание не може да започне работа по същество, но и президентът не може да започне да връчва проучвателните мандати за съставяне на правителство.

Причината за това е, че в конституцията изрично е записано, че мандатите се дават на парламентарни групи, а такива все още не са официално обявени. Преди да се стигне до това трябва да бъде избран шеф на парламента, депутатите да решат да прилагат правилника на предходния парламент и председателят да изчете кои са групите в парламента. В сряда обаче санкционирания по глобалния закон "Магнитски" Делян Пеевски  председателстващият първото заседание, за да започне процедурата с мандатите. Засега обаче консенсус това да бъде направено няма.

Ето хронология на днешния парламентарен ден:

14:07 часа. Балабанов: БСП се оказа тежко зависима от Пеевски 

"БСП се оказаха тежко зависими от Делян Пеевски. БСП решиха да изберат Пеевски и да спрат нормалната работа на 51-вия парламент", каза след гласуването Станислав Балабанов от ИТН. 

По думите му ако БСП оттеглят номинацията на Наталия Киселова за шеф на парламента, след това ще предложат за поста Петър Кънев: "Онзи с частната печатница, който печаташе винетките в държавата, хартиените бюлетини и протоколите. Онзи, за който има тежки съмнения, че отново е вързан в ръцете на Пеевски. За съжаление "БСП- Ново начало" дадоха държавата в ръцете на Пеевски. Ние няма да мръднем и на сантиметър от кандидатурата на Силви Кирилов".

Той разкритикува и "Демократична България" като ги обвини, че за тях няма значение, че Борислав Сарафов ще бъде избран за следващ главен прокурор. "Ако те бяха подкрепили Силви Кирилов, нашите юридически екипи още днес или утре можеше да вкарат цялата им законодателна инициатива по отношение на това Сарафов да не бъде главен прокурор", допълни той.

13:59 часа. Силви Кирилов пак не беше избран за председател на парламента 

При балотажа Силви Кирилов отново не беше избран за председател на парламента. Той получи 100 гласа "за" (17 от ПП, 34 от "Възраждане", 19 от АПС, 18 от ИТН и 12 от МЕЧ), 101 "против" (69 от ГЕРБ, 30 от "Ново начало" и по един от ПП-ДБ и от БСП) и 16 "въздържал се" ( 1 от ПП-ДБ и 15 от БСП). Очакванията от БСП да са размислили и да подкрепят доайенът не се оправдаха. 

"Не знам защо се преекспонират нещата. И все пак да обясня: няма никакви заигравки с кворума. Парламентарната група на БСП е тук и гласува така както е гласувала през последните седмици, в последните гласувания - принципно, последователно и с ясна политическа заявка. Ние сме категорично против всякакъв тип задкулисни договорки, неясни мнозинства и заигравки с демокрацията. Демокрацията няма цена. Ако трябва ще преговаряме още една седмица или 10 дена. Аз предлагам да си сложим един реалистичен срок - следващите 48 часа нека да намерим решение и да развържем този възел", каза след гласуването и.ф. председател на БСП Атанас Зафиров. 

Според него решение може да се намери, ако бъдат сменени кандидатите за шеф на парламента, защото нито един от досега предложените "не събира доверието на народните представители". 

"Убеден съм, че това не беше решение, което удовлетворява избирателите, българския народ и държавата. Нашата отговорност пред тях става все по-тежка", каза Силви Кирилов преди да обяви, че прекъсва първото заседание до утре.

13:51 часа. Започна балотажът между Кирилов и Назарян

Депутатите пристъпиха към гласуване на кандидатурите на Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от ИТН. И при него Рая Назарян беше подкрепена единствено от колегите си от ГЕРБ. 

13:27 часа. Пеевски видя "коалиция Москва", която щяла да избере Кирилов

"Кирил Петков кръжи на колене първо при "Възраждане", сега при БСП, готов на всичко, за да опази откраднатото. Тази игра, че нямало да влязат и така не подкрепят проруската "Възраждане" е пълна лъжа. Нека стане ясно на всички българи и избиратели на ПП-ДБ, че Асен Василев, Кирил Петков, Денков, Божанов и всички останали, че са в скута на Костадинов и Слави Трифонов. Да им е честита коалиция "Москва", каза по време на почивката Делян Пеевски в кулоарите на парламента.

13:16 часа. ДБ няма да участва в гласуването 

Депутатите от "Демократична България" няма да участват в следващото гласуване, Божидар Божанов от "Да, България" в кулоарите по време на почивката.

Той обясни, че от ДБ оценяват все по-високо риска Борислав Сарафов да бъде избран за главен прокурор за следващите седем години затова няма да пречи за избора на председател на парламента.

"Нашата част на парламентарната група няма да участва. Няма да сме нито против, нито да подкрепим. Важно е парламента да започне да работи, за да може да бъде спрян избора на Сарафов. От гласовете на "Демократична България" този избор не зависи. Ние сме 18 души, а досега има 100 гласа "за". Но все пак нашето решение е да не пречим на този избор", каза Божанов.  

Така Кирилов е още по-близо до това да бъде избран, но все пак този ход не е достатъчен, за да стане шеф на парламента. В гласуванията по-рано днес участваха 238 депутати. Без групата на "Демократична България" гласуващите народни представители ще бъдат 220, което означава, че за избора на председател са необходими 111 гласа "за", а досега той получаваше 101 и не му стигаха 19 гласа, за да бъде избран.

След решението на ДБ да не участват в гласуването, Кирилов трябва да получи подкрепата на още поне 10 депутати. Това би могло да стане, ако 20-те депутати на БСП променят досегашната си позиция.

13:11 часа. Нова почивка, този път за 30 минути

Силви Кирилов тръгна да обявява от трибуната, че започва гласуването по балотажа между него и Рая Назарян.

Той обаче беше прекъснат от Борислав Гуцанов от БСП, който поиска нова почивка. Така заседанието отново беше прекъснато, но този път за 30 минути. 

13:06 часа. Кирилов: Като председател ще стазвам конституцията и законите

"По стечение на обстоятелствата аз съм най-възрастния народен представител. И това обстоятелство не мога да го променя. В политиката възраст няма и това го доказва българската и световна практика. Въпросът е какви принципи ще следвам като председател на Народното събрание. А те са: спазване на конституцията, закона, морала и най-добрите традиции на българския народ", каза Кирилов от трибуната след почивката.  

Той обяви, че изповядва хуманитарни ценности и е отдалечен от крайностите. "Моята мисия е диалогът за ефективна работа на Народното събрание. Длъжници сме пред българския народ и българската държава. Крайно необходимо е да постъпим съвестно и отговорно в нашата работа. Това е моето послание към вас. Разчитам на вас", каза той, а думите му звучаха сякъш вече е избран на поста.

11:59 часа. Силви Кирилов обяви едночасова почивка преди балотажа

Силви Кирилов, който председателства заседанието като най-възрастен депутат, обяви едночасова почивка преди да се проведе балотажа между него и Рая Назарян. 

На първия тур "за" Кирилов гласуваха 66 народни представители, а Назарян отново бе подкрепена единствено от 69-те депутати от групата на ГЕРБ.

11:58 часа. Нито един от кандидатите не беше избран на първия тур

Нито един от четиримата кандидати за председател на Народното събрание не събра нужната подкрепа на първия тур на гласуването. Балотажът отново е между Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от ИТН. 

11:55 часа. Пеевски иска обявяване на парламентарните групи и без шеф на НС

Санкционираният за корупция по глобалния закон "Магнитски" Делян Пеевски иска парламентарните групи да бъдат официално обявени, дори и днес пак да не бъде избран председател на Народното събрание.

"Трябва председателстващият да изчете групите, да почваме и Радев да мине с рулетката (връчването на проучвателните мандати за правитлество - бел.ред.). Нищо не могат да направят. Това е жалка гледка, това не е парламент", каза Пеевски в кулоарите на парламента.

Той разви тезата, че първият мандат е зачеркнат не от ГЕРБ, а от ПП-ДБ, а вторият и третият мандат са невъзможни, защото "тези хора (ПП-ДБ) отричат всички". Пеевски обвини втората политическа сила, че живее в "собсветния си свят" и мислят само "за собствения си бизнес, който е краден".

По думите му за изборните нарушения отговорност носи ЦИК:

"Коя организация отговаря за изборите? Президентът назначава ЦИК, аз го призовавам да смени ЦИК, щом има толкова съмнения, да избере нов. Защо ЦИК не си свърши работата. Ако има нарушения, кой е виновен – ЦИК със своята организация. Аз казах, че този орган е компроментиран и обвързан с една конкретна партия", каза Пеевски.  

11:50 часа. Кирил Петков: Трябва да избираме между варианти, които не харесваме

Съпредседателят на "Продължаваме промяна" Кирил Петков заяви, че партията ще подкрепи Силви Кирилов за председател на Народното събрание заради надвисналите над държавата опасности.

"Няма по-голяма опасност от това Сарафов да получи още седем години като главен прокурор", каза Кирил Петков, допълни, че някои наричали Сарафов "деветото джудже" покрай аферата "Осемте джуджета".

Той допълни, че голяма опасност е да се остави Димитър Главчев като служебен премиер, което може да доведе до купуването на стотици хиляди гласове на следващи избори.

11:35 часа. ИТН обеща на ПП-ДБ подкрепа за спиране на избора на Сарафов

Депутатът от ИТН Станислав Балабанов обеща на ПП-ДБ подкрепа за законодателни промени за блокиране на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор. Той обясни, че това може да се случи, ако Силви Кирилов бъде избран за председател на Народното събрание.

ПП-ДБ предлага промени в Закона за съдебната власт, които да забранят на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да избира "тримата големи" в съдебната система.

"Вие (ПП-ДБ - бел.ред.) блокирате собствената си декларация, която ние (ИТН -бел.ред.) сме подкрепили", каза Балабанов. "Призивът ми към вас е да помислите с главите си и да отпушите работата на парламента, ако въобще искате да има промяна по отношение на човека, който сега излиза от залата (Делян Пеевски- бел.ред.)", каза Балабанов.

11:20 часа. Силви Кирилов не реагира на обиди от трибуната

Изказването на Божанков предизвика обидни реплики от страна на Тошко Йорданов от ИТН. Той нарече депутатa от ПП-ДБ  "червен запъртък" и "биологичен експеримент на природата".

Председателстващият заседанието Силви Кирилов не реагира на обидите. Атанас Славов от ПП-ДБ обаче го призова да накаже със забележка Тошко Йорданов, защото е недопустимо поддържането на такъв тон в залата. 

"Аз не съм юрист и ще ви помоля за малко помощ - да ми кажете по кой правилник? И ще предприема всички действия", отговори иронично Силви Кирилов и така напомни, че заради блокажа около избора на шеф на НС депутатите все още не са решили да прилагат правилника на предходния парламент.  

В крайна сметка Тошко Йорданов отново излезе на трибуната и обяви: "За да излезем от ситуацията - аз се самонаказвам със забележка, същевременно наказвам със забележка Явор Божанков за лъжливите инсинуации от тази трибуна. И след това се наказвам с втора забележка, защото не се отказвам от нито една дума, която казах за това нещо Божанков"

11.19 часа Божанков свърза Сивли Кирилов с Ковачки и с "фиктивния баща по "Барселонагейт"

Явор Божанков от ПП-ДБ от трибуната, че няма да промени позицията си и няма да гласува "за" Кирилов.

"Когато казах, че не мога да гласувам за Силви Кирилов, защото не зная какви са неговите позиции и каква е автобиографията му - ето поправям тази грешка. В партията на Христо Ковачки ръководен кадър е бил именно Силви Кирилов. Няма нужда да ви обясняван кой е Ковачки и какво означава това", каза той и добави, че Силви Кирилов има връзки и с Йордан Христов - бившия съпруг на "Мис Бикини" - Борислава Йовчева от скандала "Барселонагейт", свързан с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

Божанков нарече Йордан Христов "фиктивния баща по "Барселонагейт".

По-късно Силви Кирилов реши сам да вземе думата по казаното от Божанков. "В изброените неща от г-н Божанков съм поканен като професионалист и защото имам определени качества", каза той и обясни, че не е бил член на партията на Ковачки, а бил поканен като експерт по здравеопазване. "Когато разбрах, че са ме включили в някакви органи, предприех действия да бъда освободен и бях освободен", добави Кирилов.

11:10 часа. Партии издигнаха същите кандидати за председател на НС

Партиите отново издигнаха добре познатите кандидати – Силви Кирилов (ИТН), Рая Назарян (ГЕРБ), Петър Петров ("Възраждане") и Наталия Киселова (БСП).

При подновяването на кандидатурата на Кирилов от ИТН призоваха БСП и ДБ да преосмислят досегашните си публични позиции и да гласуват "за" шеф на парламента временно да стане възрастният депутат за председател.

Каква е процедурата за избор на шеф на НС?

Първо се дава възможност на отделните политически сили да направят номинации за председател на парламента, след това отделните предложения се подлагат на гласуване по азбучен ред на първите имена на кандидатите. Ще бъде избран този, за когото са гласували повече от половината от присъстващите депутати. Ако при това гласуване няма такъв кандидат, тогава се прави балотаж между номинираните с най-голяма подкрепа. Ако и при балотажа не бъде избран шеф на парламента - гласуването е неуспешно и процедурата трябва да започне отново.