Сряда, 01 Яну 2025
           
Политика

Радев: България и Виетнам имат потенциал за съвместни научни изследвания и производства в сфери с висока добавена стойност

   


България успешно напредва по пътя на трансформация на икономиката си от обработка на суровини към производство на продукти с висока добавена стойност. Този модел следва и Виетнам, което е предпоставка за сътрудничество между двете страни в редица сектори от взаимен интерес. Това заяви президентът Румен Радев при откриването на виетнамско-български бизнес форум, който се състоя в Хошимин днес в рамките на официалното посещение на държавния глава във Виетнам. По време на форума беше подписан Меморандум за разбирателство между Хасковската търговско-промишлена палата и Националната асоциация на предприемачите във Виетнам.

Събитието беше организирано със съдействието на Народния комитет на града, който е най-големият индустриален и финансов център във Виетнам. 185 виетнамски фирми бяха регистрирани за участие. Във форума участваха представители на българския бизнес, които придружават президента за визитата му. Те са от сферите на информационните и високите технологии, съхранението на информация, аутомотив сектора, отбраната, инженеринга, хранителната индустрия и други.

Пред представителите на бизнеса Румен Радев посочи, че България и Виетнам не бива да си поставят за цел само да повишат търговския обмен, а и да си партнират в съвместни научни изследвания и производства, които да се реализират на трети пазари. Налице е силна политическа воля от двете страни за развитие на сътрудничеството ни, заяви държавният глава Румен Радев, като отбеляза разговорите, които е провел с президента на Виетнам Лъонг Къонг, с генералния секретар на Виетнамската комунистическа партия То Лам, с министър-председателя Фам Мин Чин, с председателя на Националното събрание Чан Тханх Ман, както и днешната му среща с Нгуен Ван Нен - секретар на партийния комитет на  Народния комитет на Хошимин.

Президентът очерта редица перспективни сфери, сред които транспортът и логистиката предвид стратегическото географско разположение на България и Виетнам. Румен Радев посочи натрупания опит и квалифицирани специалисти в България в информационните технологии и съхранението на информация, както и в електрониката. През последните години в България бяха направени много инвестиции в роботиката и мехатрониката, за да се насърчи развитието на редица сектори на икономиката, посочи президентът. Той допълни, че в различни части на страната България разширява индустриалните си зони, които предлагат редица предимства за инвеститорите. Фармацията, химическата и хранителната индустрия, отбраната също предлагат възможности за съвместни партньорства.

България и Виетнам са не само партньори, но са свързани и от дългогодишно приятелство между двата народа, изградено през годините на борбата на виетнамския народ за свобода и в процеса на изграждане на страната, заяви Румен Радев на среща с представители на Асоциацията за приятелство "Виетнам-България" в Хошимин. Държавният глава подчерта, че най-голямата инвестиция в отношенията между двете страни са именно тези над 30 000 граждани на Виетнам, получили професионална специализация или завършили висшето си образование в България. Президентът отново посочи, че след 40-годишно прекъсване се възстановява обучението на курсанти от Виетнам в страната ни и България е готова да посрещне първите петима, които ще се обучават за военни летци.

Представителите на асоциацията представиха по време на разговора дейността си в подкрепа на развитието на приятелските отношения между България и Виетнам. Те поставиха  въпроса за улесняване на процеса по издаване на български визи за студентите от Виетнам, което ще увеличи  образователния обмен между двете държави, както и за хората, работили и учили в България. Представители на асоциацията днес са  ръководители на икономически организации, които също изразиха желанието си за още по-активен икономически и търговски обмен между България и Виетнам.

По-рано през деня президентът Румен Радев проведе среща с Нгуен Ван Нен - секретар на партийния комитет на Народния комитет на Хошимин, която се състоя в Двореца на независимостта. В присъствието на Румен Радев и Нгуен Ван Нен бяха разменени писма за сътрудничество между София и Хошимин.