Събота, 28 Дек 2024
           
Коментари

Арх. Панайотова обясни за бъдещото изграждане на канализацията в Панчарево

   


Аз не съм политик и откакто работя в НАГ съм още по-убедена, че администрациите имат нужда от повече експерти, a не от политици. За мен голямата изненада е колко много политици не познават законите и процедурите, а работата им е свързана с тяхното създаване, обяви временният главен архитект на София Богдана Панайотава във фейсбук. 

Поводът преди дни от ГЕРБ-София съобщиха, че внасят сигнал до прокуратурата срещу арх. Панайотова. Причината е, че новоназначеният главен архитект е издала заповед, с която подлага на риск изграждането на канализацията в Панчарево и Кокаляне, за което е имало и предвиден конкретен имот, включен в обхвата на терен за помпена станция, обясни Ваня Тагарева от ГЕРБ. 

Със заповед на Богдана Панайотова се изключва теренът за помпена станция, в резултат от което се компроментира бъдещото изграждане на канализацията, а засегнатият брой хора е над 5000 души, жители на Панчарево и Кокаляне. Своевременно общинският имот става частен, по информация в резултат от бездействие, след като не е представен Акт за собственост в съда. Бях уведомена и за това, че лицето, придобило общинския имот, предвиден за помпена станция и изваден от обхвата на процедурата, е син на служител на Богдана Панайотова. Тревожни данни, които налагат спешна проверка, поради което внасям сигнал до прокуратурата, за да се изясни причината за всички действия и бездействия в ущърб на жителите на най-големия столичен район“, обяснява Тагарева. 

Постът на арх. Богдана Панайотова обяснява: 

С изумление прочетох, че общински съветник на ГЕРБ ликува за отменена моя заповед и с изказвания по мой адрес, свързани с компетентността ми по изпълнение на служебни ми задължения. Считам за необходимо да поясня какво всъщност е състоянието по казуса с бъдещото изграждане на канализация на Панчарево. 

След публикациите по темата преди време от същия общински съветник на ГЕРБ и разбирайки непознаването на проблема и от районната администрация на Панчарево, лично аз инициирах срещите с кмета и главния архитект на района. Лично аз обясних какво може да се предприеме от тук нататък, като едно от решенията беше да районната администрация да изпрати възражение до мен, за да оттегля Заповедта. Моето мнение беше, че това във времето ще се окаже неправилното решение, но изборът беше техен.

Така че състоянието е следното:

✔ Приети на ОЕСУТ ПИП 2012 г. (Предпроектни прочвания) за канализационната и водопроводната система на с. Панчарево;
✔ 2019 г. се възлагат 3 /три/ проекта за Подробен устрройствен план– канализационна помпена станция (КПС) 1,2 и 3;
✔ 2019 г. са одобрени Плановете за КПС 1 и 2;
✔ 2019 г. е издадена и Заповедта за разрешаване на изготвяне на проект за ПУП и за КПС 3. Тогава теренът е общински и това е било правилното решение;
✔ Проектът се изготвя служебно и е съобщен от район Панчарево през 2019 г.
✔ Постъпва възражение от частно лице по Заповедта ПУП, като същото лице започва да води дела за възстановяване на имот, който попада в обхвата на плана;
✔ 04.01.2021 г. делото за отмяна на Заповедта е прекратено, поради това, че към момента лицето не се легитимира като собственик;
✔ 02.08.2021 г. с решение на ВАС лицето е признато за собственик;
✔ Предвид горното в обхвата на УПИ X „за озеленяване“ кв. 50, предмет на изменението на ПРЗ в Кадастралната карта е нанесен новия имот и собствеността на частното лице;
От 2021 г. до момента не са се извършвали НИКАКВИ действия от когото и да било за да се придвижи проекта напред.
✔ Единственото действие е искане от район Панчарево за отчуждаване на имота, което не е възможно да се извърши преди приемане и одобряване на Подробния устройствен план.
✔ Не е извършено проучване за изследване възможността за друг терен общинска собственост, нито доказване на единствената техническа възможност за настоящия терен.
✔ Не е възложен инвестиционен проект.
✔ Не е разглеждан на ОЕСУТ проекта след извършеното обявяване след 2021 г. До сега!
✔ Без действие е оставен проектът от 2021 г. До сега!

Предвид вече признатата собственост на лицето има две законови положения за продължаване и завършване на процедурата.

И да, това се предизвика от моята Заповед за отпадане от обхвата на плана на имота на частното лице.

 

След моята намеса и след среща по моя инициатива с кмета на района за продължаване на проекта свиках Експертен съвет за сряда, 27.11.2024 г за разглеждане на проекта и вземане на решение за продължаването му с всички заинтересовани страни.

Липсата на разбиране на сегашната ситуация от страна на районната администрация, подсилено от незнанието на някои политици, поставят в риск и потенциална невъзможност изпълнението на проекта в този му вид, поради новите обстоятелства по собствеността.

И за експерти: Имотът попада в зона Жм по Общ устройствен план. Процедурата от 2019 г е до фаза - първо съобщаване на плана. Изготвените Предпроектни проучвания 2012 г. не доказват единствената техническа възможност точно на това място да се изгради КПС 3. Оттеглена е моята Заповед за коригиране на обхвата на плана по настояване на кмета на район Панчарево ... за съжаление това не помага за решаване на проблема.

Единственият извод, който може да се направи е, че с всички дествия до момента предизвиках довършване на една административна процедура от 2019 г. или от 2012 г. до сега. Процедура, която беше оставена без НИКАКВО разглеждане от 2021 го до момента. Всеки може сам да реши от кога да започне броенето на годините размотаване на предишните управляващи. Чий интерес е бил защитаван през всички тези години и днес също?
След анализ на актуалната информация на предстоящото заседанието на ОЕСУТ, което отново аз инициирах, ще се вземе решение за последваши действия.

Нелицеприятната истина е, че повече от 10 г. е имало пълно бездействие за изграждане на канализация в Кокаляне и Панчарево. Фазата на проекта в момента е … в началото!

Ако със същата страст, с която се пишат фейсбук постове, се работи и реално за интересите на хората в София, щяхме вече да имаме изградени канализации не само в Панчарево, но и на много други места в Столична община.
За съжаление планова обезпеченост липсва. 

Няма планова обезпеченост и за улици в огромни територии, което е първо условие за изграждане на канализация.

Всичко това се анализира и ревизира през последните 3 месеца – не само за Панчарево, а за цялата територия на Столична община.