Понеделник, 23 Дек 2024
           
Новини

София и Лондон ще си сътрудничат за развитието на зелени и интелигентни градове

   


Кметът на София Васил Терзиев проведе работна среща със заместник-кмета на Лондон Себ Данс. Двамата обсъдиха сътрудничеството между столиците в областта на транспорта, градската мобилност и развитието на зелени политики за намаляване на въглеродните емисии.

Себ Данса отговаря за транспорта в Лондон и представи опита на столицата на Великобритания при създаването и планирането на транспортен градски модел и работата с данни за постигане на зелени приоритети. Лондон има добри практики за развитие на градския транспорт и въвеждането на нискоемисионни зони, както и работата за добра информираност на гражданите.

"Опитът на Лондон е много важен за постигане на най-важната ни цел – чистотата на въздуха в София и развитието на градския транспорт" – посочи кметът Терзиев.

По-рано днес двамата участваха в конференция Green cities is great, която бе организирана от Британско-българската бизнес асоциация в партньорство с Посолството на Великобритания.

"Зеленият град е отговорност към бъдещите поколения. Успехите на градове като Лондон са важен пример за нас. Нещата, които трябва да направим днес, имат последствия за следващите години, и ако не направим каквото трябва, независимо дали е политически удобно или не, ще бъде несправедливо към нашите градове и света като цяло, затова трябва да работим заедно.

Искаме да научим опита на Лондон и други големи градове, защото те са били на преден план в усилията за промяна на градските системи и успешното насърчаване на повече хора да използват градския транспорт." Това каза кметът на София Васил Терзиев на конференция Green cities is great.

"Общо 70% от емисиите във въздуха се генерират от градовете. Затова трябва да бъдем още по-отговорни и взискателни към това, което ни е дадено от предишните поколения, и това, което оставяме на нашите деца" – заяви също Терзиев.

"София се присъедини към амбициозната програма на стоте зелени града, чиято цел е до 2035 г. да намалеят вредните емисии с 80%. Това включва много усилия в различни области, а е една от най-съществените е транспортът" – каза столичният кмет. По думите му както и Лондон, ние също целим почти 80% от пътуванията в рамките на града да бъдат с обществен транспорт или алтернативни средства.

Какви мерки и дейности изпълнява Столична община:

Столичната община работи по инвестиционна програма за обновяване на автопарка на градския транспорт. Продължава разширението на метрото, изграждането на интелигентен модел, който ще мотивира гражданите да използват повече обществения транспорт. Въвеждат се и нискоемисионни зони за транспорт и за отопление.

Енергийната ефективност – изпълняват се: проект за подмяната на битовото отопление с екологични устройства, проекти за енергийна ефективност на сградите и прилагане на интелигентни системи за управление, за изграждане на възобновяеми системи върху обществени сгради. Осигурихме подмяна на замърсяващи отоплителни уреди като значително ускорихме изпълнението на наследената програма. За 5 години програмата беше на 10% изпълнение, а само за 10 месеца тази година достигнахме 40% изпълнение.

Пряко отражение върху развитието на зеления град има ефективното управление на отпадъците. Стремим се да надградим системата за разделно събиране на отпадъци и да модернизираме третирането на отпадъците, което ще ги превърне в ценен ресурс за повторна употреба и ще намали замърсяването.

Другата голяма тема за нас по думите на кмета Терзиев е защитата и разширяването на зелените системи на града – разширяване на парковете, тяхната защита, основен напредък в почистването на речните корита. София има над 100 реки, които трябва да защитим, защото те са фактор за подобряване на качеството на въздуха и за намаляване на топлинните острови в града.

В областта на социалната инфраструктура кметът Терзиев даде пример с превръщането на училищните дворове в паркове, което ще доведе до намаляване на горещите точки в града.

"В нашите планове е подобряване на свързаността на града с планината Витоша и интелигентното използване на това, което природата ни е дала" – каза също столичният кмет.

"Не бихме могли да постигнем целите си за нулеви емисии в София, ако не си сътрудничим – институциите, бизнесът, академичните среди, неправителственият сектор. Важно е да разберем какво можем да направим заедно не като манифест, а нещо напълно изпълнимо, към което сме ангажирани всички заедно" – подчерта кметът Васил Терзиев.

Устойчивото зелено развитие е изискване за по-високо качество на живота, а това е наша цел. Развитието на зелен град не е само повече зеленина, а възможност за модернизация на всички сфери от градската система. Кметът Терзиев благодари за участието на заместник-кмета на Лондон Себ  Данс, който сподели опита на столицата на Великобритания.

"Успехите на действията за справяне с климатичните промени зависят както от предприеманите мерки по места, така и от тясното сътрудничество в международен план със страни партньори" – каза посланикът на Великобритания в България Натаниел Копси в рамките на конференцията.

Лондон започва действия за подобряване на въздуха си още през 1661 г. По думите на Себ Данс оттогава е първият институционален документ, който засяга индустриализацията и отоплението на домакинствата. През последните години екипът на кмета Садик Кан работи по въвеждането на редица мерки, една от които е Програмата ULEZ за ниски емисии, която вече е въведена в целия град. Тя е свързана с недопускането на най-замърсяващите автомобили. След тази мярка ежедневно 90 хил. замърсяващи превозни средства по-малко влизат в Лондон.