Понеделник, 18 Nov 2024
           
Коментари

Димитър Димитров: България отдавна е евроизирана нека за еврото да говорят експертите, не популистите

   
Димитър Димитров: България отдавна е евроизирана нека за еврото да говорят експертите, не популистите

Необходимо е да се чуят гласовете на експертите, а не само популистки мнения, които изкривяват картината. Това заяви ректорът на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) проф. Димитър Димитров по време на откриването на Седмицата на еврото в УНСС и 10-ата годишна парична и икономическа конференция.

„Подготвяме меморандум за сътрудничество с БНБ, който ще официализира отношенията ни в редица направления“, съобщи ректорът на УНСС.

Проф. Димитров заяви, че отдавна замислят подобна седмица, посветена на еврото, и смята, че тя приляга на УНСС. Той подчерта, че е необходимо да се чуят гласовете на експертите, а не само популистки мнения, които по някакъв начин изкривяват картината.

„Фокусът е изключително актуален и важен за развитието на страната ни и утвърждаването на България като равноправен член на ЕС в контекста на приемането ни в еврозоната“, добави ректорът, като поясни, че страната ни премина през доста турбуленции, включително кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, войната в Украйна и конфликта в Близкия изток.

Новите технологии, отбеляза той, изиграха ключова роля за стопанската дейност и обществените услуги. „Цифровата трансформация спомага не само за икономическото възстановяване, но тя ще е и в бъдеще основна движеща сила за развитие. Необходим е също така и конструктивен диалог между институциите, обществеността и бизнеса по отношение на предизвикателствата и икономическите перспективи, пред които е изправена страната ни при въвеждане на еврото.“ - допълни ректорът на УНСС.

Проф. Димитров открои и предимствата България да бъде в еврозоната, а именно, че общата валута на един съюз, какъвто е ЕС, „позволява много неща да бъдат гледани с един и същи аршин, общи политики в много отношения, общи регулации за банки, финансов сектор, криптовалути“ и др.

Според него се забравя, че държави с огромни традиции и водещи икономики в света, каквито са Германия, Франция и Италия, се отказаха от своите валути и приеха еврото.

„Глобалната перспектива и дълбоката загриженост за света, в който живеем, и за неговото бъдеще, трябва да бъдат ценностите, които ни обединяват по-нататък“, смята той.

От управленска гледна точка, проф. Димитров, смята, че ще падне едно голямо бреме върху политическата класа и върху администрацията и трябва най-накрая да решим въпроса влизаме ли или не влизаме в аврозоната.

„България отдавна е евроизирана с много сделки и много сметки“, каза още ректорът на УНСС. /БГНЕС