Безвъзмездно право на ползване върху имота – частна държавна собственост се счита за учредено от момента на сключването на договор, пише БГНЕС.
Процедурата за учредяване на безвъзмездно право на ползване на имоти – частна държавна собственост е нормативно уредена в чл. 31 и чл. 32 от Закона за политическите партии (ЗПП), чл. 20, ал. 1 от Закона за държавната собственост (ЗДС), чл. 67а от Правилника за прилагане на ЗДС (ППЗДС).
Исканията за предоставяне на имот – частна държавна собственост, за нуждите на централните ръководства на политическите партии, както и на регионалните им структури на територията на гр. София се подават до областния управител на област София, който окомплектова преписката с всички нормативно установени документи, изразява становище по искането и внася предложение за учредяване на безвъзмездно право на ползване на имота – държавна собственост, до министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Това се казва в позиция на МРРБ, които уточняват процедурата по ползване на имоти.
При наличието на законоустановените предпоставки, министърът на регионалното развитие и благоустройството изготвя проект на решение на Министерския съвет, ведно с проект на доклад и предложение за финансова обосновка.
След като тя бъде съгласувана от министъра на финансите, регионалният министър внася съгласуваните документи за разглеждане на заседание на МС, който се произнася с решение.
Безвъзмездно право на ползване върху имота – частна държавна собственост се счита за учредено от момента на сключването на договора между съответната политическа партия и областния управител на област София. В периода, в който използват имота, партиите сами заплащат разходите по поддържането им, за ремонти, режийни и нямат право да извършват стопанска дейност. Той е само за административни нужди.
Конкретно за имота, предоставен с решение на МС на 13 ноември 2024 г.:
В МРРБ и в Областната администрация на област София са постъпили писма от Националната агенция за приходите (НАП), Агенцията за публичните предприятия и контрол (АППК) и Българската агенция за инвестиции (БАИ), съдържащи по същество искания за отнемане правото на управление върху части от имота поради отпаднала необходимост, намиращ се в град София, ул. „Врабча“ № 23, по реда на чл. 17, ал. 1 от Закона за държавната собственост (ЗДС). Те ще продължат да осъществяват дейността и функциите си в други имоти - държавна собственост. В закона няма определен срок за освобождаване на помещенията и съответно такъв няма вписан в решението на МС.
След заявлението на трите агенции, областният управител прави предложение до МРРБ за даване на съгласие за учредяване на безвъзмездно право на ползване върху същия имот на политическа партия „Движение за права и свободи“ с решение на МС. Предложението му е във връзка с подадено искане от политическата партия.
ДПС-Ново начало на Делян Пеевски получава бившата централа на НДСВ на Симеон Сакскобургготски.
Това е решено на последното заседание на Министерския съвет. Сградата се намира в центъра на столицата на ул. “Врабча” 23. Новината е публикувана в правно-информационната система на правителството. Имотът, който е с площ от 2182 кв. м., се предава за безвъзмездно ползване за 10 години на ДПС-Ново начало. На последните парламентарни избори от 27-ми октомври тази формация получи 281 356 гласа или 11.54% от гласовете. В сегашния парламент партията има 30 народни представители.