Четвъртък, 14 Nov 2024
           
Новини

Заедно с Румъния променяме учебните програми в прогимназията

   
Заедно с Румъния променяме учебните програми в прогимназията

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, представи нов съвместен проект между България и Румъния, насочен към трансформация и усъвършенстване на образователните програми в двете страни. Проектът, реализиран с подкрепата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и финансиран от Инструмента за техническа подкрепа на Европейския съюз, ще предостави необходимите ресурси и консултации за подобряване на качеството на образованието и постиженията на учениците.

"Започваме важен концептуален проект, целящ да адаптира учебните програми към съвременните условия и нуждите на динамично развиващото се общество," заяви министър Цоков. Според него, проектът ще допринесе за изграждането на т.нар. общество 5.0 - ориентирано към съвременни компетенции и умения, които ще подготвят младите хора за предизвикателствата на бъдещето. Министърът подчерта, че новите образователни системи трябва да подготвят учениците не само с академични знания, но и с умения за живота, които ще ги направят устойчиви и адаптивни в условията на глобални промени.

Проектът предвижда учебните програми да се структурират на база компетенции, като специално внимание се отделя на ключови умения, необходими за живота в съвременното общество. "Една успешна образователна система трябва да има визия за бъдещето, като се опира на традициите и постигнатите резултати," допълни министърът на образованието.

Един от акцентите на проекта е трансформирането на учебните програми в прогимназиалния етап (5-7 клас) - ключов период в образователното развитие на учениците. Новите програми ще бъдат ориентирани към интеграция на знанията и практически умения, което ще позволи по-задълбочено учене в училищна среда. Според Цоков, интеграцията на знания ще освободи време за по-сериозна практическа работа, осигурявайки на учениците възможност за активно участие в учебния процес.

Проектът също така ще създаде мрежа от учители, които ще прилагат нови методи и ресурси, за да изпълнят успешно задачите и целите на реформата.

Заместник-министърът на образованието на Румъния, Богдан Кръстенеску, подчерта, че това международно партньорство е отлична възможност за обмяна на опит и за усъвършенстване на подходите към образователната система в Румъния. Той сподели, че за Румъния е особено важно да се наблюдава как промените в учебните програми ще се отразят на реалните резултати в класната стая и дали ще повлияят положително на конкурентоспособността на учениците.

"Не можем да говорим за реформи без качествено обучение на учителите, без подходяща инфраструктура и без дигитализация," отбеляза Кръстенеску, като добави, че проектът има за цел да преодолее тези предизвикателства по интегриран начин.

Проектът на България и Румъния в сътрудничество с европейски партньори е насочен към постигане на дългосрочни цели за устойчиво подобрение на образователните системи. Той поставя основите на нов модел, който ще продължи да се развива и след приключването му, предоставяйки на двете страни възможност за трайни реформи и значителен напредък в образованието.

news.bg