Четвъртък, 19 Дек 2024
           
Коментари

Малинов: България и Молдова ще продължат стратегическото си сътрудничество за енергийна сигурност в региона

   


Двете страни подписаха Меморандум за разбирателство в областта на енергийната сигурност по време на COP29

Да се създаде рамка за задълбочаване на сътрудничеството в областта на енергийната сигурност въз основа на принципа на взаимна изгода и отчитайки общите интереси на двете държави. Това е една от основните цели на Меморандумa за разбирателство в областта на енергийната сигурност между България и Молдова, който бе подписан от министрите на енергетиката на двете държави Владимир Малинов и Виктор Парликов в Баку в рамките на 29-та сесия на Конференцията на страните към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменение на климата.

„България ще продължи да подкрепя Молдова в усилията й за гарантиране на енергийна сигурност чрез диверсифицирани доставки от различни източници“, каза министърът на енергетиката Владимир Малинов при подписването на документа. По неговите думи Молдова може да разчита на алтернативни доставки от терминалите за втечнен природен газ в Гърция и Турция, където нашата страна разполага с резервиран капацитет. „Добре развитата българска газопреносна и електропреносна мрежа е отлична предпоставка за гарантиране на сигурни и конкурентни доставки за нашите партньори от Югоизточна Европа“, подчерта още енергийният министър.

С подписването на меморандума страните се съгласяват да работят за установяване на рамка и принципи за съвместни действия за оценка на рисковете, предотвратяване и управление на кризисни ситуации при доставката на електроенергия и/или природен газ на пазарите на Република България и Република Молдова. Те ще координират действията си за осигуряване на непрекъснатост на доставките за своите потребители, без това да засяга изпълнението на техните задължения в рамките на Енергийната общност и Европейския съюз.

До шест месеца след подписването на меморандума България и Молдова ще разработят план за съвместни действия и мерки за солидарност, който да се задейства в случай на енергийна криза в една от двете държави.