Нека да отворят кутията на Пандора с изменения в Изборния кодекс и ще видите какъв потресаващ резултат ще се получи. Това заяви конституционалистът проф. Пламен Киров пред БНТ.
Според него ще започнат да се чистят избирателни списъци и "други субекти", което няма да доведе до добро в изборите. Дали ще е хартиено или машинно гласуване, винаги ще имаме проблеми, предупреди той.
Проф. Пламен Киров коментира и невъзможността да се избере председател на 51 Народно събрание по време на вчерашното заседание на законодателния орган. Математиката не може да реши политически проблем. Изборът на председател на парламента е политически избор и парата е насочена в свирката - председателят е пръв измежду равни и обикновено, ако толерира партиите, се прощава с председателското си място, обясни проф. Киров.
Той посочи, че избирането на председател на парламент, не предполага излъчването на правителство. Политиците непрекъснато експериментират и не бива да се чудят, когато народът започне да се експериментира върху тях, предупреди проф. Киров.
"Ако някой чака да се положи клетва, за да започнат консултациите, няма никаква представа от начина, по който функционират демокрациите в Европа", коментира проф. Пламен Киров.
Той зададе и въпрос как, ако не може да се избере председател на парламента, ще се приеме парламентарна квота във Висшия съдебен съвет (ВСС).
По думите му България е малка държава, за да бъде управлявана от много хора. Постовете на държавното управление винаги са били източник на блага и именно поради това се поражда невъзможност да се стигне до приоритети, които да обединят партиите и да управляват в името на народа, каза проф. Киров.
"Объркаха се за пореден път и правилата, които предложиха за избор на председател на Народното събрание са сбъркани", изтъкна проф. Киров заради решението на балотажа за избор на председател на парламента да се гласува с обикновено мнозинство.