"Да се направят регионални преброителни центрове. Партиите не могат взаимно да се контролират в над 12 хиляди секционни комисии". Това обясни пред БНР проф. Румяна Коларова, за която това е път към постигане на по-голяма прозрачност и честност на изборния процес у нас.
Тя посочи, че от 30 години експертите по изборен процес настояват за реализирането именно на тази идея.
"Първото изпитание пред новия парламент е по какъв начин депутатите ще се справят с основателните съмнения и фокусирането на общественото внимание към нередностите в изборния процес. Не става въпрос само за сезиране на Конституционния съд, а и за намиране на консенсус около законодателната промяна, която да ни предпази от фалшифициране на изборните документи. Липсват естествени механизми на контрол в секционните комисии по време на преброяването на бюлетините. Липсват и морални задръжки пред някои от членовете на комисиите да фалшифицират".
Темата за избор на председател на НС не би трябвало да е свързана с мнозинството, което ще формира правителство, посочи проф. Коларова.
"Това са две различни мнозинства. Традиционно председател на НС трябва да бъде излъчен от най-голямата парламентарна група".
Тя даде за пример Австрия, "където срещу Партията на свободата има санитарен кордон, но австрийският парламент избра за председател човек от тази партия, защото тя е първа политическа сила".
"Не мисля, че изборът на председател на НС ще гарантира първа стъпка към формиране на мнозинство. Това ще покаже доколко партиите искат да работят заедно в парламента. Но ГЕРБ по някакъв начин са в позиция да поставят такова условие. Борисов казва, че ако бъде формирано мнозинство без ГЕРБ, което да избере председател на НС, ГЕРБ ще върне първия мандат.
Важна стъпка е да се покаже, че това НС има воля да работи. Едни обсъждания за параметрите на бюджета могат да бъдат добра платформа за формиране на управленско мнозинство".
Тя коментира готвения протест на ДПС-Ново начало, който ще съпровожда първия работен ден на новия парламент.
"Това е някакво усилие да покажат някакъв публичен образ".