Неделя, 26 Яну 2025
           
Свят

В РСМ се надяват на Тръмп да ги придвижи към ЕС

   


"Ако новоизбраният американски президент Доналд Тръмп и САЩ се включат директно и формално в гарантирането на процеса на евроинтеграцията на Северна Македония, "в страната може да бъде създадена по-спокойна атмосфера, за да се влезе в по-административната част от членството в ЕС", каза бившият министър на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи за предаването “360 градуса”, излъчено по МРТ1, пише Mediapool.

Изборът на Тръмп за президент на САЩ е една от водещите теми в страната в последните дни, а въпросът на водещия към двама бивши министри на външните работи Буяр Османи и Антонио Милошоски беше “дали и доколко новата американска администрация може да се включи в деблокирането на евроинтеграцията на Северна Македония”?.

Отговорът на Буяр Османи е положителен, а аргументацията му е “в различния подход към международната политика” на Тръмп и неговата администрация. 

“Мисля, че на тази фаза е достатъчно Америка да е гарант за дилемите тук- дали това (промените в конституцията) е последното искане или не. Както направи германският Бундестаг, например, по отношение на въпросите на идентичността”, смята Османи, който беше министър по европейските въпроси по време на предишния президентски мандат на Доналд Тръмп. 

Според Антонио Милошоски, който беше министър на външните работи в правителството на Никола Груевски отговорът на този въпрос зависи от това кой ще бъде държавен секретар  на САЩ, по време на мандата на Тръмп.

“Ако това е Ричард Гренел или някой с подобен профил, вниманието към региона на Западните Балкани може да бъде по-голямо. Ако е бившият американски посланик в Токио, тогава фокусът може би ще бъде върху Индия, Китай, Австралия, Тайван. Във всеки случай мисля, че Америка ще поиска от Европа да бъде по-активна “в собствения си двор” за много неща, включително и по отношение на европейската интеграция”, е позицията на Милошоски.

Името на бившият пратеник на Белия дом за диалога между Белград и Прищина Ричард Гренел в Северна Македония не е непознато. За среща с него, както и с хора от близкото обкръжение на Доналд Тръмп” медиите в страната съобщиха още по време на посещението на премиера на страната Християн Мицкоски във Вашингтон през юли. 

“Мисля, че е добре, че премиерът (Християн) Мицкоски и министърът (на външните работи и външната търговия Тимчо) Муцунски и други сътрудници на правителството положиха усилия навреме и преди изборите да установят комуникация с определени хора от екипа на президента Тръмп, за да могат да имат някакви лични отношения, така че да има повече доверие в сътрудничеството. Това може да бъде полезно за (Северна) Македония като държава, но и за съвместни проекти, по които можем да работим заедно с Америка. От това, което ме информираха, знам, че някои от тези хора, особено Хауърд Лутник и Ричард Гренел, са разговаряли с премиера Мицкоски за определени проекти от взаимен интерес в областта на енергетиката, икономиката и дигитализацията и това може да ни помогне много. Мисля, такава инвестиция в лични контакти и партньорство с важни хора в американската политика е добър ход на македонското правителство”, смята Милошоски.  

Буяр Османи твърди, че и председателят на най-голямата албанска партия ДСИ Али Ахмети също се е срещнал с Гренел. 

“Гренел е добър познавач на обстоятелствата тук и има лични контакти, запознат е с политиката тук. Мисля, че това е  добре. Защото когато имате човек в близкото обкръжение на Тръмп, който познава обстоятелствата, това означава по-голям директен ангажимент. Така че фактът, че и премиерът, и Ахмети се срещнаха с Гренел, а Гренел е в близкото обкръжение на Тръмп, е добре за нас. Вярвам, че трябва повече американско ангажиране и по отношение на последния въпрос с България и ЕС, и това може да бъде добавена стойност”, казва  Османи, цитиран от БТА.


Анкета

Какво мислите за новия кабинет Желязков?


Резултати