Винаги ще реагирам, когато видя закононарушения. Това заяви на брифинг пред медиите министърът на културата Найден Тодоров. Той е възмутен от разгрома в културата, след като Министерство на културата е игнорирано в последните 10-15 години. Стратегическо планиране за бъдещето на културата и нацията е голямата му амбиция.
Културата е част от националната сигурност, категоричен бе министър Тодоров. Проблемите са много, посочи той. Министърът има няколко варианта за изход от културната криза - ляво развитие на културата, дясно развитие на културата и центристко развитие на културата. И трите плана ще ги представи на редовно правителство.
Найден Тодоров има и свой вариант, който включва стратегически план за развитие на културата.
Важните теми в културата, които не търпят отлагане са промяна с Закона за развитие на културата с промяна на модела за финансиране. Също ще се увеличи контролът на Министерство на културата с единна система за деловодство, счетоводство и продажба на билети. Според Тодоров трябва да се промени начинът на изчисляване и на работното време.
Освен това голяма част от нацията няма достъп до култура, притеснен е той. Въвеждане на атестация на институтите, ръководителите и служителите, предлага министър Найден Тодоров. Изчезват българските кадри, посочи той и поиска списък на застрашените специалности в културата. Той иска в чуждите университети да има специалност "Българистика", за да се превеждат книги от български език.
Законът за меценатстовото е нефункциониращ, обясни министърът. Проблемен сектор е литературата. Нужно е гарантирано финансиране за обновяване на фонда на библиотеките и дигитализация. Тодоров настоява за електроенен регистър на читалищата. Без читалищата България е загубена, смята той. Проблеми има и с музеите и галериите, които не са конкурентни.
Изцяло трябва да се промени програмата за финансиране на археологията. Решението е преминаване на многогодишен цикъл на финансиране, заяви министърът на културата. Трябва да се приоритизират обектите.
Имаме тежка нужда от Бранд България, посочи още Найден Тодоров.
По мнението му ни е нужен и Български културен институт. Такива културни институти трябва да се отварят във всички страни, където има български малцинства. Нужна е реформа и в Министерството на културата, категоричен бе министърът. Той посочи и неполсушните деца в МК - НИНКН, Националния филмов център, Национален фонд " Култура". Цялата реформа ще струва 240 милиона лева еднократно.
В отговор на въпрос за бъдещото управление на Министерство на културата, Тодоров каза, че не би останал като министър при всички условия.