Броени дни преди първото заседание на 51-вия парламент, местата на депутатите в пленарната зала вече са разпределени. Представители на осемте политически сили се събраха на техническа среща в Народното събрание, която продължи над 3 часа. Те си разделиха и стаите на формациите.
51-вото Народно събрание отново ще заседава в сградата на някогашния Партиен дом.
Най-голямата парламентарно представена партия - ГЕРБ-СДС разполага с 69 места. Втората политическа сила коалиция "Продължаваме промяната-Демократична България" има 37 места, "Възраждане" - 35. Партията на Делян Пеевски "ДПС - Ново начало" ще заеме 30 стола в пленарната зала, а "БСП - Обединена левица" с 10 по-малко - 20 места. "Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган има 19 народни представители, "Има такъв народ" (ИТН) - 18, а най-малката парламентарна група на МЕЧ ще заеме 12 места.
Според схемата, с която OFFNews разполага, не се наблюдават съществени размествания в пленарната зала. По традиция вдясно ще седнат народните представители от ИТН, а до тях ще са депутатите на Костадин Костадинов от "Възраждане". Следващите места отдясно наляво ще бъдат заети от народните представители от партията на Бойко Борисов. До тях в централната част ще бъдат 30- е представители на "ДПС - Ново начало". ПП-ДБ разделя разцепилото се ДПС като получва лявата част от местата в центъра на залата.
Най-лявата част на залата пък е отредена за АПС и "БСП - Обединена левица". На последните три реда, в дъното, са местата на 12-те депутати от МЕЧ.
Президентът Румен Радев издаде указ, с който свика първото заседание на 51-вото Народно събрание в понеделник, 11.11. Тогава най-възрастният депутат ще открие заседанието и новите 240 народни представители ще положат клетва.
Те ще трябва да изберат председател на НС - процедура, която в 49-ия парламент продължи една седмица, а в 50-ото НС - три дни.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отново постави условие, че ако председателят на парламента не е от неговата партия, то преговори за съставяне на правителство няма да има. От ПП-ДБ вече обявиха, че няма да подкрепят човек на ГЕРБ за поста и ще издигнат своя кандидатура.
Коалицията също постави условие за започване на разговори за правителство, като призоваха ГЕРБ да подпишат декларацията за т.нар. "санитарен кордон" около Делян Пеевски. Партията на Борисов обаче отхвърли декларацията за изолиране на Пеевски.
ПП-ДБ са получили подкепа от "Алианс за права и свободи", и ИТН, които поискаха подкрепа от коалицията за изчистване на избирателните списъци. Обединението подкрепи инициативата на "Има такъв народ".
По-рано днес Борислав Гуцанов, председател на парламентарната група на "БСП за България" в 50-ото Народно събрание, заяви, че БСП има сложен кордон около ГЕРБ и ДПС преди повече от 10 години от Конгреса на партията, далеч преди ПП-ДБ да са на политическата сцена. Той заяви още, че "БСП – Обединена левица" ще издигне собствена кандидатура за председател на 51-ото Народното събрание.
В изборната нощ Бойко Борисов обяви - всички парламентарно представени партии са потенциални партньори, но без "Възраждане". Изгледи за съставяне на правителство обаче все още няма.