Петък, 24 Яну 2025
           
Свят

Войнственият бивш посланик на Тръмп в Германия се е прицелил в поста държавен секретар като награда за верността му

   
Войнственият бивш посланик на Тръмп в Германия се е прицелил в поста държавен секретар като награда за верността му

Ричард Гренел се надява да стане държавен секретар при новоизбрания президент Доналд Тръмп. Но дейността му предизвиква въпроси дори от страна на новия стар стопанин на Белия дом.

Стремежът на Гренел да стане държавен секретар във втората администрация на Тръмп започва късно в деня на изборите през 2020 г. Тогава победеният републиканец изпрати лоялни хора да ръководят хаотични операции „спрете кражбата“ в оспорваните щати.

Тръмп използва Гренел - своя войнствен бивш посланик в Германия, изпълняващ длъжността шеф на националното разузнаване и специален пратеник на Балканите - за да отлети с частен самолет до Невада. Там Гренел се настани, заедно със свой екип, в хотел „Вейнишиън“. В продължение на няколко дни екипът на Тръмп подаде съдебен иск и излъчи фалшиви обвинения в измама, включително едно, в което погрешно бяха замесени стотици военни.

Всичко това беше измама. Гренел казал на екипа си, спомнят си двама републиканци, че вотът в Невада всъщност не е бил откраднат.

В ретроспекция един от оперативните работници каза, че комисията на Камарата на представителите, разследваща нападението срещу Капитолия на 6 януари, е трябвало да призове целия екип на Гренел.

За своите противници г-н Гренел е язвителен опортюнист със скромни постижения, който се изкачи на върха на една администрация, в която се ценеше неговата партизанщина. Сюзън Райс, бивш съветник по вътрешна политика на президента Байдън и бивш съветник по националната сигурност на президента Барак Обама, го нарича „един от най-отвратителните и нечестни хора, които някога съм срещала“. Брад Чейс, бивш бизнес партньор на Гренел, който се раздели с него заради сближаването му с Тръмп, каза, че той е „бездушен, безсрамен продажник“.

За своите поддръжници Гренел е лоялен, неуморим пратеник на Тръмп, който предава исканията му с ефикасна войнственост, която задушава противниците.

„Президентът Тръмп му се доверява като чифт сигурни ръце при деконструирането на държавната администрация и противопоставянето на дълбоката държава“, заяви Стивън Банън, водещ на подкаста „Военна стая“. „Има толкова много неща, които трябва да бъдат разглобени и изхвърлени“, добави той.

Така или иначе, няколко души, близки до новоизбрания президент, твърдят, че г-н Гренел има добри шансове да получи висша външнополитическа длъжност във втората администрация на Тръмп - ако не като държавен секретар, за което се изисква потвърждение от Сената, то може би като съветник по националната сигурност, за което не се изисква. През последните 3 години и половина Гренел е използвал балканските си контакти в бизнес начинания, включително с важен партньор - Джаред Къшнър, зет на Тръмп - и че той внася в американската дипломация бомбастична смелост, която новоизбраният президент високо цени.

„Ако искате да избегнете война, по-добре е да имате кучи син за държавен секретар“, каза Гренел в мартенския епизод на подкаста за актуални събития „Self Centered“. Америка се нуждае от „твърд“ главен дипломат, каза той, „който да отиде на тези маси и да каже: “Момчета, ако не го решим тук, ако не представим мир и не измислим лесен начин, трябва да взема тази папка, да се върна в САЩ и да я прехвърля на министъра на отбраната, който не преговаря. Той ще ви бомбардира“.

В частен план Гренел понякога е намеквал пред бивши колеги от администрацията на Тръмп, че работата на държавен секретар му е била обещана, въпреки че двама души от близкото обкръжение на републиканския президент казват, че подобна увереност от страна на който и да е кандидат за работа е преждевременна.

Опасенията за конфликт на интереси може да изглеждат иронични, когато идват от Тръмп, който използва президентството, за да се възползва от бизнеса си. Но близък до републиканеца човек цитира два разговора, в които Тръмп казва, че не му харесва съветниците му да пътуват по света и да печелят пари от връзката си с него.

Все пак Тръмп редовно разговаря с Гренел, а преди година и половина изсипа похвали за неговата лоялност. „Рик Гренел: боец“, каза Тръмп в Аризона през октомври 2022 г. „Имаме един велик, велик човек. Страхотен боец. Той има много голямо бъдеще.“

Оттогава Гренел е зает на Балканите. Заедно с Къшнър той е направил планове за луксозен хотел, жилищен комплекс и музей в Белград на мястото на бомбардирания от НАТО през 1999 щаб на югославската армия. Той разработва и два други луксозни туристически обекта, единият на албански полуостров, а другият - на средиземноморски остров край албанското крайбрежие.

„Работя по проекти, частни капиталови проекти, от които мога да печеля пари“, каза Гренел в телевизионно интервю в Албания миналата година. „Никой никога не трябва да се извинява за това, че иска да печели пари“.

Връзките на Гренел с Балканите минават и през дясното издание Newsmax, където той е анализатор по международното развитие. Миналата година Newsmax сключи многогодишно споразумение с Telecom Serbia, сръбския държавен оператор, за излъчване на съдържанието на Newsmax в Източна Европа. Newsmax заяви в изявление, че г-н Гренел не е участвал в преговорите по сделката.

Приближеният на Тръмп се е обединил и с търговеца на оръжие и бивш експерт на Newsmax Джон Кардило, за да проучи възможностите за производство на боеприпаси на Балканите, според двама души, на които те са разказали за начинанието си. Кардило, чиято компания се нарича M42 Tactical, наскоро беше съден за това, че уж е прибрал близо 200 000 долара, платени му от украинския емигрант Майкъл Богачек за доставка на бронежилетки за полицията в Украйна, които така и не са били доставени.

Бизнесменът се съгласи да върне парите, но не го направи, заяви адвокатът на Богачек. Кардило отказа да обсъжда работата си с Гренел, като каза само, че „това са частни капиталови сделки в частния сектор и нямат нищо общо с какъвто и да е обществен интерес“.

Гренел работи усилено, за да помогне не само на г-н Тръмп, но и на неговото семейство. Той е помогнал на Мелания Тръмп да осигури 500 000 долара за две речи в два последователни дни през 2022 г., включително една за Fix California, група за честност на изборите и ангажиране на гласоподаватели, която Гренел е основал през 2021 г.

Гренел предложи миналата година идея, която да подчертае оплакванията на Тръмп, че обвиненията, поискани от специалния прокурор Джак Смит, са политически. Американският дипломат предложи на Тръмп да се присъедини към него при посещението на бившия косовски президент и премиер Хашим Тачи в затвора в Хага, където той очаква да бъде съден по обвинения във военни престъпления. Тачи също беше обвинен от Смит, който наблюдаваше процесите в Хага, преди да бъде назначен за специален съветник. Бившият косовски премиер заяви, че в основата на обвиненията срещу него стои политика.

Гренел публикува в социалните медии предположения, че обвинението срещу Тачи е заговор, ръководен от Министерството на правосъдието.

Пътят на Гренел до администрацията на Тръмп е криволичещ. Той израства в Дженисън, Мичиган, завършва Евангелския университет, християнски колеж в Спрингфийлд, получава магистърска степен от Училището за управление „Джон Ф. Кенеди“ в Харвард и заема половин дузина длъжности в сферата на политическите комуникации, преди да постъпи през 2001 г. в мисията на САЩ в ООН.

Там той работи като говорител на четирима посланици на САЩ в ООН, включително на Джон Болтън, който по-късно става съветник по националната сигурност на Тръмп. Потапяйки се в дебати и политически срещи, Гренел отправяше запитвания към репортерите в напрегнатите години след терористичните атаки от 11 септември 2001 г. и си изгради репутация на язвителен, понякога взривоопасен, отговарящ на запитвания и истории, които не му харесваха.

Останал без работа, след като Барак Обама спечели президентския пост през 2008 г., той в крайна сметка основава Capitol Media Partners - комуникационна фирма, която рекламира присъствието си в няколко големи града. В действителност Гренел и неговият бизнес партньор Чейс работят от домовете си в Южна Калифорния. Гренел става злобен потребител на Twitter, който обижда журналисти, известни личности и политици. Той очерняше външния вид на жени, включително на двама бивши държавни секретари - Хилъри Клинтън и Мадлин Олбрайт - и на водещата на MSNBC Рейчъл Мадоу.

Според архивните версии на уебсайта на Capitol Media тя е имала клиенти с интереси в Иран, Кения, Конго, Молдова, Афганистан и Сомалия.

През 2012 г. Гренел започна дългогодишна вражда със Сюзън Райс, тогава посланик на президента Обама в ООН. Той помогна да бъде спряна кандидатурата ѝ за държавен секретар, като изтъкна подкрепата ѝ за президента на Руанда Пол Кагаме, който спонсорираше насилието в съседната Демократична република Конго.

Същата година Гренел и Чейс предлагат на иранския дисидент Алиреза Джафарзадех план да им плаща между 15 000 и 25 000 долара месечно, за да „помагат за промяна в полза на Иран“. Джафарзадех е бил базираният във Вашингтон представител на иранската съпротивителна група, известна като Муджахидин Халк (М.Е.К.).

За групата вече работеха много американски политици, сред които Рудолф Джулиани, който настояваше Държавният департамент да отмени включването на М.Е.К. в списъка на терористичните организации, което стана през септември 2012 г. Не е ясно какво точно е направил Гренел за иранския дисидент и колко му е било платено.

Следващата спирка на приближения на Тръмп беше кратка. През 2012 г., когато беше говорител по външната политика на президентската кампания на Мит Ромни, той издържа само две седмици на фона на внимателно разглеждане на публикациите му в социалните мрежи, за които се извини, а стотици от тях изтри.

Гренел започна кампанията през 2016 г. като яростен критик на Тръмп: той го нарече „опасен!“ в изтрит туит, възстановен от „Политико“ и фирмата за киберсигурност Nisos. Но след като Тръмп спечели номинацията, Гренел се превърна в негов поддръжник, подпомогнат от работата си като коментатор във Fox News. Същата година компанията на Гренел получи 103 750 долара от фондация, финансирана предимно от правителството на Унгария, и той написа статии с мнения, които според него не са били платени, в защита на молдовски олигарх, който беше поставен под санкции от Държавния департамент заради корупция.

През 2018 г. Тръмп го номинира за посланик на САЩ в Германия. В рамките на няколко седмици след пристигането си в Берлин Гренел си навлече осъдителни реакции и от двете страни на Атлантическия океан, след като заяви пред Breitbart London, че иска да овласти европейските консервативни лидери, които оспорват „провалените политики на левицата“.

Коментарите на Гренел дотолкова заличиха неутралността, която се очаква от един дипломат, че Мартин Шулц, бивш председател на Европейския парламент нарече поведението му по-скоро поведение на „крайно десен колониален офицер“.

През 2020 г. г-н Тръмп назначи Гренел за временен заместник на изпълняващия длъжността директор на националното разузнаване Джоузеф Магуайър, който беше уволнен. Демократите от Сената реагираха, като поискаха от Министерството на правосъдието да разследва дали Гренел е нарушил Закона за регистрация на чуждестранните агенти. Законът изисква хората да разкриват дейността си в САЩ, ако е финансирана от чужди правителства. В писмото се цитира работата на Гренел за Унгария и молдовски олигарх и се отбелязва, че той не се е регистрирал по закона.

Не е ясно какво се е случило с искането - Министерството на правосъдието отказа да коментира - но Гренел никога не е бил предвиден за постоянен шеф на разузнаването. След 3 месеца той беше заменен от Джон Ратклиф, републиканец от Тексас, който получи потвърждение, след като демократите заключиха, че макар да е също толкова пристрастен като Гренел, той е далеч по-малко токсичен.

По време на седмиците, прекарани на поста, Гренел уволни високопоставени служители и контролираше вълна от разсекретявания на документи, целящи да дискредитират оценката на разузнавателната общност на САЩ за машинациите на Русия в подкрепа на Тръмп по време на кампанията през 2016 г.

Тръмп, разбира се, беше доволен от дейността на своя приближен.

„Мисля, че ще останете в историята като най-великия „действащ“, на която и да е длъжност“, каза Тръмп на последното заседание на кабинета на Гренел.

В края на 2020 г., в желанието си да осъществи дипломатически преврат в последните дни преди президентските избори, Тръмп изпрати Гренел на мисия, която обърква западните дипломати от десетилетие: да се опита да убеди Сърбия да признае Косово. Гренел ухажваше регионалните лидери, като до голяма степен пренебрегваше американските дипломати и дипломатите от ЕС, които работеха по въпроса от години.

Уверен в постигането на сделка, Гренел предложи да преименува индустриалния резервоар, свързващ Косово и Сърбия, на „езерото Тръмп“, за да напомни за постижението си. Но преговорите се провалиха, след като трибуналът за военни престъпления в Хага обяви плановете си да повдигне обвинение срещу косовския президент Тачи. Сърбите и албанците в Косово все още наричат езерото с две различни имена, като нито едно от тях не е Тръмп. (БГНЕС)