„Балканите и в двата случая, при президент-демократ или президент-републиканец, няма да са директно във фокуса на политиките, но така или иначе те ще бъдат обвързани с ключовите направления на американската политика и аз бих казал ключови: отношенията САЩ – Китай, отношенията САЩ – Европа.“, казва експертът по национална сигурност Йордан Божилов, който гостува на д-р Евлоги Станчев в днешното издание на „Видимо и невидимо: Балканите“. Според него има три ключови аспекта в отношенията на САЩ: към отделните европейски държави, към ЕС и към НАТО. „Друг ключов фактор е русия, приключване на войната или по-скоро отношението на САЩ към тази война. [..] Като вземем този кръг от въпроси или политики, ние тогава вече може да видим как едната или другата администрация ще повлияят върху развитието на отношенията на Балканите.“
„Ако, хипотетично, бъде избран демократичен президент, в случая Камала Харис, аз бих предположил, че Америка ще бъде с по-голямо присъствие от няколко гледни точки. Първо - изолиране на ролята на русия, най-вече хибридната роля. От друга страна предполагам, че до голяма степен ще продължат политиките свързани с демократизация, с върховенство на правото и т.н. От трета страна, ще има много по-голям синхрон между политиките на САЩ, ЕС и НАТО. Това ми се струва че няма да го има, ако президент бъде Тръмп. Това не означава, че системата на сигурност до голяма степен ще бъде променяна, но отделните фактори ще имат различно значение и ми се струва, че едно потенциално дезангажиране на САЩ ще отвори пък повече възможности за влияние на русия, най-вече хибридни влияния.“, казва експертът.
„Аз бих предположил, че ролята на Европейския съюз въобще, в политиките и в интересите на САЩ би била по-голяма, ако е представителят на демократите. При един републикански кандидат, той би заложил повече не на общите органи, а на отделни държави.“ Друг важен момент е каква ще бъде позицията на НАТО в осигуряване на сигурността в Европа, как ще се реши въпросът с войната в Украйна. От това доколко ще се позволи на русия да влияе върху политиките в Европа и на Балканите, където русия има и съюзници и много сериозни интереси, зависи сигурността на Европа.
Йордан Божилов е категоричен, че основният въпрос за мира в Европа по отношение на русия, не би могъл да бъде решен извън НАТО. „Европейските страни членки на НАТО все още нямат този капацитет, който би им позволил да се изправят срещу заплаха, каквато би представлявала русия, нито във военен аспект, нито в аспект на технологии. САЩ дават основните сили в НАТО и разполагат с военен капацитет, който Европа няма. Това са системи за командване и контрол, високоточни оръжия, системи за космическо наблюдение и управление и естествено ядрения арсенал, т.е. няколко са ключовите въпроси в чисто военно отношение, които Европа няма и от гледна точка на военната сигурност Европа все още има дефицит и не би могла да се изправи пред една заплаха, каквато е русия, най-вече от гледна точка на ядрените оръжия.“
Целият разговор на Евлоги Станчев с Йордан Божилов гледайте във видеото: