Петък, 24 Яну 2025
           
Политика

Служебната власт препоръча пълен държавен контрол над софтуера за изборите

   
Служебната власт препоръча пълен държавен контрол над софтуера за изборите

Служебното правителство се отчете за свършената работа по провелите се преди седмица предсрочни парламентарни избори. Пред медиите застанаха министър Росен Карадимов, който отговаря за организацията, както и министърът на електронното управление Валентин Мундров.

Карадимов отчете отлично свършена работа, всички поети ангажименти са изпълнени, дори се оказа, че правителството се е справило предварително с някои заплахи за изборния процес - какви заплахи така и не стана ясно точно, въпреки опита на Валентин Мундров да обясни подробности за това какви точно саботажи и манипулации са очаквали. Мундров и Карадимов говориха преди всичко за "съмнения" и евентуалности. Също така тези евентуалности със софтуера биха се случвали преди всичко през нощта, както се разбра от възмущението на министъра на електронното управление за това, че е трябвало да присъства в склада в 2 часа. Имало е опит да се осуети проверката на машините и по-точно по-малък брой да машини да бъдат проверени - защо и по-какъв начин освен с много тежък и забавен график - пак не стана ясно. За всичко това служебното правителство обвинява двете частни фирми, ангажирани в процеса "Информационно обслужване" и "Сиела Норма".

В крайна сметка по отношение на машинното гласуване стана ясно, че според Росен Карадимов, процесът не може да е в ръцете на две частни фирми и че това е под "достойнството на една държава" да предоставя този най-важен за демокрацията фундамент на частни фирми.

Мундров пък се оплака, че държавни служители и привлечените експерти от МЕУ е трябвало да работят и през нощта, за да гарантират, че достатъчен брой машини ще бъдат проверени дали е инсталиран правилният софтуер, а тези служители са на осемчасов работен ден и то през деня. Като отлична организационна работа бе посочена това, че медиите са били допуснати да снимат машините и проверката им през деня. На брифинга не беше посочено обаче от какво всъщност се е притеснявала точно властта - подменен софтуер на машините, манипулация на вота или какво точно е могло да се случи с машините за гласуване при вот, при който машините се използват като принтери, няма машинно отчитане на гласове, а разписките се броят лично и на ръка.

Правителството отчита отлично свършена работа, преминал без проблеми изборен процес и повишаване на доверието в машинното гласуване сред гражданите - доверие, което било разклатено преди две години. Карадимов открои и че правителството е взело всички мерки да не се използва стара хартия за машините. 

Припомняме, че и МВР отчете отлично свършена работа и преизпълнение на плана за ограничаване на купния и корпоративен вот. Няколко пъти вече в рамките на една седмица Димитър Главчев отчита също честен и прозрачен вот, на фона на множеството сигнали за нередности, факти, които излизат от видеонаблюдението, както вече постъпилите заявки и искания за касиране на вота. 

По отношение на критиките, че над 60 устройства за видеонаблюдение не са работили по време на вота от правителството отправиха въпросите към ЦИК, тъй като в техните задължения влиза само техническото осигуряване. Правомощията на изпълнителната власт опира дотам да е инсталирано устройството на видеонаблюдение и да работи безотказно, посочи Карадимов. Той отправи всички въпроси дори не и към ЦИК, а към СИК - секционните избирателни комисии, където всички партии имат свои представители.

Росен Карадимов открои и своеволията при инсталацията на софтуера от фирмата "Сиела Норма", както и че инсталирането на софтуера не започнало навреме, а се извършвало по нощите, като дори е нямало отделено място без захранване за машините за гласуване. Служебното правителство обаче няма съмнения за инсталирания софтуер на машините за гласуване. Както обясни и Валентин Мундров - правителството е предотвратило всички евентуални събития, които биха могли да се случат - какви са те, така и не се разбра.

Според Карадимов държавата трябва да заеме своето достойно място - машините за гласуване трябва да бъдат съхранявани в държавен склад, кодът за машините трябва да бъде собственост на държавата и контролът, който се осъществява, да бъде осъществен от самата държава.

По думите му, когато политически партии и формации говорят за нарушения в Секционните избирателни комисии (СИК) - това е тяхно право, но когато правят това трябва да отговарят на въпроса дали са имали представители в СИК. СИК се формират от РИК на базата на предложенията на политическите партии. Изборите се провеждат от ЦИК - тя приема всички актове, методология и контрол, като изпълнителната власт няма и не бива да има функции по отношение на изборния процес. Всяка намеса на изпълнителната власт непосредствено в изборния процес е опасна и противоречи на Конституцията, коментира Карадимов, с което и прехвърли цялата отговорност на Централната избирателна комисия.

Иначе Росен Карадимов обясни, че служебното правителство отговаря за няколко теми, които не са пряко свързани с изборите, а които материално-технически осигуряват вота, както и прозрачността на самите избори. Логистиката, доставката, предаването на изборните книжа и материали в страната и в чужбина са обсъждани като основни предизвикателства и са координирани и осъществени без забавяне и напрежение в пълна координация, увери Карадимов.

Правителството извърши перфектно своята работа за предсрочните парламентарни избори, като са покрити над 99.5% от секциите в страната с видеонаблюдение и всички проблеми, които са повдигнати в последните няколко дни, свързани с жалби, оспорвания и коментари се черпят от видеонаблюдението са спекулации с ролята на правителство. Това означава, че видеонаблюдението като процес е осигурило в пълна степен честността на вота, уточни Карадимов.

Той посочи, че на изборите се е видяло, че законодателната промяната от 2022 г. - хартията да бъде поверена и единствено и само на печатницата на БНБ е изключително правилно решение и изцяло насочено към превантивни мерки за изцяло машинно гласуване. Той не приема никакви твърдения за лошо качество за хартия за машинно гласуване.

Министърът на електронното управление Валентин Мундров добави, че е направена проверка на извадков принцип, въпреки че е имало съпротива. "Въпреки че имаше съпротива да се правят проверки на извадков принцип на всички машини на всеки район, съумяхме да направим проверки на машините за гласуване", каза Мундров. Той заяви, че не е водена статистика евентуално за райони, за които е имало саботаж да не се прави проверка. 

Поставен бе въпросът и за някакви пломби, които се поставят на машините, и как процесът по контрол там не е изчистен.

Мундров посочи, че видеонаблюдението при преброяването на бюлетините в СИК е допълнителен инструмент, с който се гарантира прозрачността и честността на изборите. Броенето на бюлетините става в СИК и точно поради тази причина видеонаблюдението е това, което дава на всички хора увереност в това как се извършва изборният процес, обясни министърът.

По думите му във видеонаблюдението резултатите са видими - картината и записите са с по-високо качество и в над 98% от секциите е имало излъчване на живо. Всички налични записи са качени и онлайн. Мундров отчете, че липсват записи от видеонаблюдението от 60 устройства. Какви са причините служебното правителство може само да гадае.

Валентин Мундров допълни, че е върнато доверието в машините за гласуване, като сега са гласували повече от 220 000 души с машина. Този път благодарение на това, което служебното правителство е направило е, че са проверени над 3500 машини.

На въпрос смята ли че държавата има капацитета да поеме пълен контрол над изборния процес - например с писане на софтуера за изборите, Валентин Мундров отговори с реторичен въпрос за това каква държава би била тя, ако не може с това да се справи.


Анкета

Какво мислите за новия кабинет Желязков?


Резултати