Масовото купуване на гласове се налага като практика от 2019 г. Това заяви пред БНР бившият министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Той отбеляза, че такъв ход е имало и в София. По думите му на местните избори през 2019 г. в София с цената на всичко са се търсили гласоподаватели, които срещу финансов ресурс да могат да упражнят конституционното си право на глас.
Според него е малко вероятно да се стигне до касирането на изборите. Въпреки коментарите от всички парламентарно представени сили - този резултат ги задоволява, защото имат парламентарната възможност да участват в процеса на разграбването на държавата, но за голямо съжаление не и за създаването на блага и подобряване на благосъстоянието на българските граждани и решаване на жизненоважни проблеми, посочи той.
Цветанов е на мнение, че купуването на изборите е най-сериозният пробив в националната сигурност на една демократична държава. Ако едни избори са нечестни, това означава, че нямаме представителна демокрация, а контролирана демокрация, отбеляза той.
Като начин за гарантиране на честността на изборния процес Цветанов предлага държавните служители да участват в изборния процес, като са ротирани - не от местата, където живеят, като бъдат председатели или секретари на секционните комисии. По думите му ако при тях излязат записи с нарушения, каквито видяхме на вота на 27 октомври, от тях да се търси наказателна отговорност.
Бившият силов министър не е оптимист, че ще се стигне до съставяне на правителство. Според него дори да има кабинет, той няма да се задържи дълго. Цветанов смята, че политиците ще започнат в парламента да се готвят предкампанийно за следващите избори през 2025 г.