В 60 секции от всички 11 626, в които е трябвало да има видеонаблюдение, не е имало видеозапис - това сочат данните от Информационно обслужване, които са предоставени на Централната избирателна комисия. Реално данните съвпадат с тези от доклада на МС, изготвен от министър Росен Карадимов, разпространен в събота. Тогава бе докладвано за 65 секции.
ЦИК реши да поиска от съответните районни избирателни комисии да събират информация от секционните комисии и да съставят актове за установяване на административни нарушения. Припомняме, че глобата за тези може да варира от 20 до 200 лв.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова заяви, че задължението да включат устройствата за видеонаблюдението имат председателите на секционните избирателни комисии. Дори и да не е имало интернет, устройството е можело да бъде включено и да има видеозапис, който в последствие да бъде изтеглен и публикуван. Всичко кочи, че тези устройства изобщо не са били включени. По думите на Нейкова обаче Районната избирателна комисия трябва да извърши проверка и да предприеме действията по съставяне на актове за установяване на административни нарушения за случаите, в които са нарушени правилата относно видеонаблюдението
Заради разминавания в предоставените от Информационно обслужване данни ще се изиска допълнителна информация за 10 секции.
За 63 избирателни секции липсва постъпил видеопоток на живо и запис от предсрочните парламентарни избори на 27 октомври. Това съобщи заместник - председателят и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева по време на днешното заседание на Комисията. Тя се позова на данни от "Информационно обслужване". След това цялата информация трябва да бъде изпратена в ЦИК за продължаване на действията.
Очакваше се едно напрегнато дори инфарктно заседание на Централната избирателна комисия днес, след като валят сигнали за изборни нарушения, а от днес започнаха да се внасят и искания за касиране на изборите. Адв. Методи Лалов днес сезира всички оправомощени да оспорват резултатите пред КС институции, като жалбите са по инциатива на "Боец", но подкрепени от трима участвали в изборите за депутатите - Иван Сотиров от "Синя България" и двама от листите на ПП-ДБ.
Заявките за касиране на изборите обаче се множат - след като МЕЧ обявиха инициатива за това след конституирането на 51-то НС, от ИТН Слави Трифонов поиска частично преброяване, днес и от АПС на Ахмед Доган заявиха, че ще подкрепят всички инициативи в тази посока.
На фона на това на днешното си заседание Централната избирателна комисия разпредели сигнали и въпроси към РИК-овете, зададе няколко въпроси, прие доклада на БНБ за свършената работа по доставка на хартията и прие покана за участие в церемония в МВР по отличаване на служители, които са участвали в изборния процес. По време на заседанието не възникна нито един спор, нито едно пререкание, не беше повдигнат и нито един въпрос от страна на членовете на ЦИК, които присъстваха.