Понеделник, 27 Яну 2025
           
Коментари

ЦИК: При нас бюлетини няма, не се отварят чували и не се брои

   
ЦИК: При нас бюлетини няма, не се отварят чували и не се брои

Централната избирателна комисия не може да направи нищо при всичките съмнения и доказателства, които се вадят за пренаписани изборни резултати. При нас няма бюлетини, не се отварят чували и не се брои", обясни председателят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова в студиото на Нова телевизия.

Нейкова обясни процеса - изборният резултат се установява в СИК, която брои, този протокол се приема в РИК и ако се установят много несъответствия или грешки, РИК може да извърши повторно преброяване. "Само в РИК може да се установи дали има на 100% съответствие между протокола и действителните бюлетини", посочи Нейкова. Имало е и такива случаи назад във времето.

Централната избирателна комисия въвежда повторно само данните от протоколите и следи за грешки направени при въвеждането в РИК. Така, според Камелия Нейкова, реално много очаквания към ЦИК реално не са облечени в законови правомощия.

На практика и така каквито и данни и съмнения да се вадят от видеонаблюдението, ЦИК не може да брои и да коригира изборния резултат. Това може да стане само при оспорване на изборния резултат в съда и разпореждане за повторно преброяване. В случая, тъй като това са парламентарни избори, това може да стане в Конституционния съд. Нейкова припомни, че след изборите 2023 година е имало такива оспорвания, много от съдилищата приеха като доказателство видеонаблюдението, извършило се е повторно преброяване, отмяна на резултата и повторни избори.

Самото видеонаблюдение е въведено с цел прозрачност и с дисциплиниращ ефект. Но в Изборния кодекс не е записано нищо като последица, поясни още Камелия Нейкова. Все още ЦИК изследва защо около 220 секции не са излъчвали, там може и да има запис, а самото излъчване да не се е състояло заради лоша интернет връзка.

Това, което ЦИК може да направи и прави, е да изпрати всички сигнали за нарушения на МВР и прокуратурата, и те да установяват има или няма престъпление. Все пак членовете на СИК носят наказателна отговорност, включително за подправяне на официален документ.

Камелия Нейкова обаче не посочи какви биха били санкциите за членовете на СИК, за които евентуално се установи, че са извършили престъпление.

Само с промяна в Изборния кодекс може да се предвиди резултатите от видеонаблюдението да водят до промяна на резултата.