Изненадващият политически проект „Величие“ с лидер Ивелин Михайлов остана под чертата на последните избори на 27 октомври и не успя да спечели депутатски места в Народното събрание. Реакцията на Михайлов не закъсня и той обяви, че „Величие“ ще иска касиране на изборите, паралелно преброяване и проверка на изборните резултати, пише "Дарик".
Припомняме, че при 100% обработени изборни протоколи от ЦИК резултатите показват, че партията остава под прага с 3.999% (97 430 гласа). Социолозите Светлин Тачев от „Галъп” и Димитър Ганев от „Тренд” изчислиха, че под 30 гласа не достигат на партията, за да бъде част от новото НС.
Социологът Първан Симеонов от „Галъп интернешънъл болкан“ обясни това като „политическо решение“.
„Не вярвам, че това е нещо различно от политическо решение. Ако влязат в съда, те отново могат да си набавят гласовете, защото работата на комисиите на някои места е безобразна. Особено за малките партии винаги е така. Имам чувството, че ще бъде политическо решение дали са вътре или вън, в конкретния случай, ако са вътре, най-вероятно ще трябват 4 партии за коалиция, а ако са вън – най-вероятно ще трябват три партии за коалиция“. Според него би било по-лесно за партиите, които са вътре и искат да правят правителство, „Величие“ да останат извън НС.
"Това е нечувано и до края на живота си такова нещо няма да видя. Не съм виждал тройка, точка и три деветки. Правилото е тройката да стане четири. Ще видим как ЦИК разбира математиката. Всички видяхме как в секционните комисии валидни бюлетини стават невалидни. Например, не им стигат 12 гласа. Ако някой е направил валидни 301 невалидни бюлетини, което е твърде вероятно, той е вдигнал общия брой гласове. Ако ги махнете, то "Величие" е вътре. Това е в рамките на статистическата грешка", коментира математикът от БАН проф. Николай Витанов в "България сутрин".
Новините около партията предизвикат вълна от обществени реакции. "Величие" се радва на привърженици и различни коментари в социалните мрежи. Ивелин Михайлов общува с потребителите с живи включвания и ежедневни публикации.
Партията изгря на политическата сцена за първи път на изборите на 9 юни тази година и бе голяма изненада както за обществото, така и за другите политически формации.
Тогава "Величие" дори успя да влезе в НС с 99 862 гласа или иначе казано с 4.65% подкрепа. Животът на „Величие“ в НС бе къс. Парламентарната група се разпадна в 50-ото НС, след като шестима депутати от партията подадоха заявления за напускане. Според парламентарния правилник минималният брой народни представители за образуване на парламентарна група е 10.
Председателят на парламентарната група тогава бе Николай Марков, който на по-късен етап скъса всички връзки с Ивелин Михайлов и партия "Величие".
Кратка история на парламентарния живот на „Величие“
Още първия ден от парламентарния си живот, "Величие" предизвикаха обществени реакции. В деня на клетвата самият председател Николай Марков закъсня с 20 минути и не успя да положи клетва като депутат.
Парламентарната група на "Величие" се състоеше от 13 депутати, но успя бързо да се разпадне заради проблеми и лични нападки между Ивелин Михайлов и Николай Марков. Проблемите между двамата започнаха в края на юни, след като Ивелин Михайлов обвини 5-6 депутати в предателство, защото били подкрепили ГЕРБ и ДПС в гласуване. Михайлов се закани да изгони тези народни представители.
В началото на юли председателят на „Величие“ Николай Марков обяви, че прекратява участие във всички срещи с обществеността, организирани от партията. „Призовавам моите последователи и симпатизанти, да разпространят във всички населени места, в страната и извън нея, че ПП "Величие" е само и единствено господин Ивелин Михайлов и неговата псевдо икономическа групировка от сламени и зависими хора“, каза той тогава.
"Призоваваме г-н Николай Марков да освободи поста на Председател на парламентарната ни група, както и г-жа Виктория Василева доброволно да се откаже от поста заместник председател на Народното събрание", написаха тогава от "Величие" във Фейсбук.
По-рано пък самият Ивелин Михайлов обяви, че Николай Марков не е имал пари „даже за едно кафе“. Михайлов обяви, че срещу него е имало заплахи да бъде унищожен, ако партията не бъде прехвърлена изцяло на Марков. И че разполага със записи
Има много тежко зависими депутати, обвързани в различни финансови схеми и те не могат да взимат самостоятелно решения, коментира тогава Марков.
След като групата на „Величие“ в НС се разпадна и животът на 50-ото НС също приключи, все пак партията се яви на последните избори, но в друг състав.
Още на предишните избори анализатори коментираха, че хората, които не харесват управляващите, гласуват за подобни формации, като гласуването за „Величие“ може да се смята и за протестен вот.
Според анализатори избирателите на "Величие" може да са хора, които не са намирали алтернатива или са се разочаровали от нея и са се насочили към тази формация.
В деня на излизане на резултатите от ЦИК от последните избори „Величие“ определиха като "демонстрация на мафията над народа". Час преди обявяването на изборните резултати, Красимира Катинчарова обвини във ФБ ЦИК, че се търси начин да се намалят резултатите на "Величие" с няколкото стотни, за да не останат извън парламента. "На изборите видяхме брутална кражба на гласове“, заяви Михайлов. По думите му това, което се случва, не е без знанието на останалите партии. Тук има илюзия за демокрация, коментира той.
От партията обявиха, че ще искат изрично проверка на изборите в община Симитли, където според тях има големи нарушения, за които ще подадат жалби в СИК, РИК и прокуратурата.
Междувременно от ЦИК също коментираха ситуацията с "Величие".
"ЦИК не поставя и не изважда в парламента партии или коалиции. Ние обявяваме резултатите от изборите, в зависимост от броя на гласовете се определя и броя на партиите и коалициите, които ще бъдат в следващия парламент. До 31 октомври ще определим резултати, а до 3 ноември ще обявим имената на избраните 240 народни представители", каза говорителят на ЦИК Росица Матева.
Тя обясни и как се изчислява 4% бариера за влизане в парламента. "Всички действителни гласове, подадени за партии, коалиции и независими кандидати правят общо число, то се умножава по 4, дели се на 100, това са предварителни данни, това не са резултати", каза още тя. Конкретно за партия "Величие" Матева обясни, че 4-процентната бариера е 97 459 гласа, а "Величие" има 97 430 гласа и допълни, че не се извършва закръгляне.