Рекордните 11 кандидати бяха одобрени за президентските избори в Молдова следващия месец, включително сегашният държавен глава Мая Санду, съобщиха вчера служители от изборната администрация. Санду описва надпреварата като тест за стремежа си за присъединяване към Европейския съюз, пише БНР.
Тя води в проучванията на общественото мнение срещу 10 претенденти, начело с уволнения бивш главен прокурор Александър Стояногло, подкрепян от проруски опозиционни партии, и Ренато Усатий, който се застъпва за добри връзки както със Запада, така и с Москва.
Изборите на 20 октомври ще се произведат заедно с референдум, на който избирателите трябва да отговорят дали подкрепят конституционните промени, за да се даде възможност Молдова, една от най-бедните страни в Европа, да се присъедини към ЕС.
Опозиционните социалисти, традиционно близки до Москва, казват, че не са против членството в ЕС, но обвиняват Санду в използване на референдума за спечелване на втори мандат.
Две от 15-те партии, участващи в кампанията за референдума, са против проевропейски стремеж и призовават за подновяване на добрите връзки с Русия, които изпаднаха в криза, защото Санду осъди войната на Москва в Украйна и отправи обвинения, че Кремъл се опитва да я отстрани от власт.
Части от руски дронове многократно са падали в държавата, която се намира между Украйна и Румъния. През юни САЩ, Великобритания и Канада обвиниха Русия в заговор за повлияе на изборния резултат и да подбуди протести, ако промосковски настроен кандидат загуби изборите.
Какво показват проучванията?
Анкета, публикувана в понеделник от фирмата "Идата" (Idata), показа, че Санду е с 26,8% подкрепа, при 12,7% за Усатий и 11,2% за Стояногло.
Проучването сочи, че подкрепата за членство в ЕС е 56% сред решилите да гласуват, 34% са против.
Кои са другите кандидати?
В надпреварата, далеч зад тримата лидери, са двама бивши министър-председатели – Василе Тарлев и Йон Чичу, бивш вицепремиер, бивш шеф на проруския регион Гагаузия и виден журналист.