Държавната агенция за закрила на детето стартира национален детски конкурс за фотография, колаж и есе на тема: „Светът е по-добро място без насилие“. От днес, 20 септември, до 31 октомври всички деца на възраст от 7 до 17 години могат да вземат участие в него. Конкурсът е част от Националната кампания на Държавната агенция за закрила на детето срещу насилието над и между деца „Бъди смел, бъди добър!“.
„За Държавната агенция за закрила на детето винаги е изключително удоволствие да се запознава с детските творби, не само защото децата ни са много талантливи и креативни, но и защото така още веднъж научаваме тяхното виждане за света, техните мечти и притеснения. Затова и сега сме убедени, че ще получим прекрасни фотографии, колажи и есета, още повече вярвам, че темата „Светът е по-добро място без насилие“ ще вдъхнови децата, защото без тяхното участие не може да се справим с агресията и насилието“, коментира д-р Теодора Иванова, председател на ДАЗД.
Децата могат да изпращат своите творби на e-mail: [email protected] или по Български пощи за сметка на Държавната агенция за закрила на детето на адрес: гр. София 1051, ул. „Триадица” № 2, за ДАЗД. Предложенията за конкурса трябва задължително да са придружени с кратка информация, която да съдържа трите имена и възраст на детето, име на родител/лице, полагащо грижи за него, адрес за кореспонденция, както и телефон за връзка с тях.
В конкурса за фотография децата ще бъдат разделени на три възрастови групи, както следва: от 7 до 11 години, от 12 до 14 и от 15 до 18 ненавършени години. В категорията за есе възрастовите групи са две: от 12 години до 14 и от 15 до18 ненавършени години. Изискванията за участие в конкурса е есето да е до 2 /две/ страници, формат А4, шрифт Times New Roman, размер 12. За колаж децата ще се състезават също в три възрастови групи: от 7 до 11 години, от 12 до 14 и от 15 до 18 ненавършени години.
„Отличените творби ще бъдат издадени в книжка, с която да покажем как децата виждат света без насилие, как си представят мечтания от тях свят. Тази книжка е изключително ценна за нас възрастните, за да чуем децата и да се постараем да отговорим на техните очаквания“, допълни Камелия Николова, главен секретар на ДАЗД.