На 20 септември в галерия "България" в Рим ще бъде открита самостоятелна изложба с творби на прочутия оперен бас и академичен художник Никола Гюзелев. Това събитие се осъществява в сътрудничество с Българския културен институт в Рим, съобщават организаторите. По-рано тази година, на 30 май, в Сполето – един от централните италиански градове на изкуствата – бяха изложени негови картини, като част от програмата на фестивала "Менотти арт", пише БНР.
През септември, на 30-и, в рамките на същия фестивал, на Гюзелев ще бъде посветена престижната награда на името на известния диригент Томас Шиперс. Публиката ще има възможност да се наслади на незабравими видеозаписи от изпълненията на Никола Гюзелев, съхранени в златния фонд на театър "Реджо" в Парма.
На 5 октомври в Софийската опера ще се проведе юбилейният концерт, на който ще бъдат връчени петите международни награди „Никола Гюзелев“ за оперно-изпълнителско и изобразително изкуство. Сред тазгодишните лауреати са известни имена като сопраното Александрина Пендачанска, басът Бисер Георгиев, мецосопраното Даниела Дякова и диригентът Найден Тодоров. Тази почит към големия български артист завършва с още едно събитие – на 3 декември в галерия "Средец" в София ще се открие изложба с творбите на Гюзелев.
Тази година отбелязваме 10 години от смъртта на Никола Гюзелев. В тази връзка, Ана-Мария Гюзелева, президент на Фондация "Никола Гюзелев", бе гост в ефира на предаването "Нашият ден", за да сподели подробности за предстоящите събития.
"Изложбата в Рим е резултат от съвместната работа между нашата фондация и Българския културен институт в града. Очакваме присъствието на представители от различни среди, а интересът от страна на италианската публика е голям благодарение на отличната реклама и популяризиране, осъществено от института", споделя Ана-Мария Гюзелева.
Тя разказва още, че Никола Гюзелев е бил изключително еклектичен артист. Мнозина го познават главно като певец, но малко хора са запознати с таланта му на художник. "Той винаги е казвал, че изобразителното изкуство му помага в изграждането на образите на сцената", обяснява Гюзелева. Един от емблематичните моменти, които тя си спомня, е как Гюзелев, по време на репетиции в Софийската опера с маестро Найденов, веднага се включвал в работата, въпреки че сутрешните репетиции са били трудни за певците. Маестрото прави пауза и шеговито казва на колегите – "Вижте как учат пеене в Художествената академия", добавя тя.
Никола Гюзелев остава в паметта на хората не само като голям артист, но и като човек със слънчев характер и сърдечност, която привличаше хората около него.