Четвъртък, 21 Nov 2024
           
Политика

Кабинетът предлага на ЦИК допълнителни гаранции за прозрачността на изборите

   


Министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, определен за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството, изпрати официално писмо до председателя на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова. В писмото се съдържат предложенията на кабинета за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на провеждането на прозрачен, демократичен и добре организиран вот на предстоящите предсрочни парламентарни избори, които ще се проведат на 27 октомври 2024 г. По преценка на ЦИК предложенията могат да залегнат в съответните решения на Комисията.

Правителството предлага да бъде оптимизирана процедурата по член 213б от Изборния кодекс, който регламентира правилата за прозрачност и сигурност на машинното гласуване. „Представителите на служебната изпълнителна власт  притежават необходимите знания и компетенции, с които да надградят посочената процедура с цел повишаване на доверието в изборния процес“, изтъква в писмото министър Карадимов.

Друго предложение е да се разшири процесът по удостоверяване на техническите устройства за машинно гласуване (ТУМГ), като се добави и софтуерът за параметризация и съответствието на флаш-паметите, тъй като те са вид периферно устройство и представляват неразделна част от ТУМГ по време на машинното гласуване.

Предлага се също доставката на пломбите за запечатване на отделението с двата броя флашпамети, в които се съдържа най-чувствителната и въобще цялата информация от изборите, както и гарантиращи идентифициране на опити за отваряне на корпуса за машините за гласуване, да се осигурява от независим доставчик, различен от изпълнителя на обществената поръчка за машинното гласуване.

Кабинетът препоръчва също да се води регистър на пломбите, в който ясно да е отбелязано кой номер пломба на кое място, предназначено за запечатване, е поставена (напр. номер на пломбата за отделението с флашпаметите, номер на пломбата на корпуса). Номерата на пломбите следва да бъдат част от приемо-предавателния протокол за машините между СИК и изпълнителя, който доставя машините до секциите.

В писмото до ЦИК министър Росен Карадимов подчертава още необходимостта от стриктно спазване на разпоредбите, произтичащи от чл. 213в на Изборния кодекс, който регламентира осигуряването на хартия за отпечатване на бюлетините от машинно гласуване.

Служебното правителство очаква за отпечатване на бюлетини от машинно гласуване да се използва специализирана хартия с допълнителни защити, която се доставя от „Печатница на БНБ“ АД, както и да се продължи с утвърдената практика на ЦИК за всеки отделен национален вот да се ползва различна специализирана защита на хартията при машинното гласуване. По този начин се гарантира доверието в гражданите, партиите, неправителствените организации, както и външните наблюдатели, за честен и демократичен изборен процес. „Важно е да се спазят и процедурите за унищожаване на останалата от предходни избори хартия, за да не остава съмнение за злоупотреби“, се отбелязва още в писмото.

Министър Росен Карадимов посочва също така, че държавната администрация има готовност да подпомогне ЦИК при изпълнението на чл. 213б от Изборния кодекс при необходимост и да осигури експерти, със съответния професионален опит и експертиза от държавната администрация, които да подпомогнат процеса на проверка преди експедиция, както на предходните избори.

СЛЕДВА ПЪЛЕН ТЕКСТ НА ПИСМОТО:

ДО

Г-ЖА КАМЕЛИЯ НЕЙКОВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

ЦЕНТРАЛНАТА ИЗБИРАТЕЛНА КОМИСИЯ

ОТНОСНО: Предложения за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на провеждането на прозрачен, демократичен и добре организиран вот на предстоящите предсрочни парламентарни избори, които ще се проведат на 27 октомври 2024 г.

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО НЕЙКОВА,

С РМС № 619 от 30.08.2024 г. ми беше възложено да осъществявам координацията по изпълнението на дейностите във връзка с организационно-техническата подготовка на изборите за Народно събрание на 27 октомври 2024 г., включително дейностите по съгласуване с Централната избирателна комисия на условията и реда за изработването, доставката и съхранението на изборните книжа и материали.

Във връзка с възложените ми функции по координация на действията на органите на изпълнителната власт и нормативноустановеното им взаимодействие с ЦИК, бих искал да представя на Вашето внимание някои предложения за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на провеждането на прозрачен, демократичен и добре организиран машинен вот на предстоящите предсрочни парламентарни избори, които ще се проведат на 27 октомври 2024 г., както следва:

- да бъде преразгледана и оптимизирана процедурата по член 213б от Изборния кодекс, като Ви уверявам, че представителите на служебната изпълнителна власт  притежават необходимите знания и компетенции, с които да надградят посочената процедура с цел повишаване на доверието в изборния процес;

- да се разшири процесът по удостоверяване на техническите устройства за машинно гласуване (ТУМГ), като се добави и софтуерът за параметризация и съответствието на флаш-паметите, тъй като те са вид периферно устройство и представляват неразделна част от ТУМГ по време на машинното гласуване;

- доставката на пломбите за запечатване на отделението с двата броя флашпамети, в които се съдържа най-чувствителната и въобще цялата информация от изборите, както и гарантиращи идентифициране на опити за отваряне на корпуса за машините за гласуване, да се осигурява от независим доставчик, различен от изпълнителя на обществената поръчка, с предмет „Дейности по осигуряване на машинното гласуване в изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г., съгласно техническите спецификации и условията на договорите, с две обособени позиции: Обособена позиция № 1: Профилактика/диагностика (тестване  на СУЕМГ и на вградените в нея периферии – принтер и четец на смарт карти), подготовка, инсталиране на операционна система и приложния софтуер, параметризиране и окомплектоване на СУЕМГ, техническо обслужване на СУЕМГ в предизборния и изборния ден по места/съответната избирателна секция и осигуряване на Център за поддръжка при възникнали проблеми със СУЕМГ в изборите за народни представители Обособена позиция № 2: Транспорт на СУЕМГ до избирателните секции в страната и логистично осигуряване на СУЕМГ в предизборния и следизборния ден в изборите за народни представители“ (https://app.eop.bg/today/420200);

- да се води регистър на пломбите, в който ясно да е отбелязано кой номер пломба на кое място, предназначено за запечатване, е поставена (напр. номер на пломбата за отделението с флашпаметите, номер на пломбата на корпуса). Номерата на пломбите да бъдат част от приемо-предавателния протокол за машините между СИК и изпълнителя, който доставя машините до секциите.

На следващо място бих искал да използвам повода, за да подчертая необходимостта от стриктно спазване на разпоредбите, произтичащи от чл. 213в на Изборния кодекс, и очакванията на служебното правителство в този смисъл, като:

- за отпечатване на бюлетина от машинно гласуване да се използва специализирана хартия с допълнителни защити, която се доставя от „Печатница на БНБ“ АД;

- се продължи с утвърдената практика на ЦИК за всеки отделен национален вот да се ползва различна специализирана защита на хартията при машинното гласуване. По този начин се гарантира доверието в гражданите, партиите, неправителствените организации, както и външните наблюдатели, за честен и демократичен изборен процес;

- в тази връзка е важно да се спазят и процедурите за унищожаване на останалата от предходни избори хартия, за да не остава съмнение за злоупотреби.

Оставам в очакване за продължаване и надграждане, в рамките на установените от Изборния кодекс правила, на добрите практики на взаимодействие между органите на изпълнителната власт и ЦИК, за гарантиране на провеждането на прозрачен, демократичен и добре организиран изборен процес и повишаване на доверието на гражданите в него. В тази връзка бих искал да Ви уверя, че държавната администрация има готовност да подпомогне ЦИК при изпълнението на чл. 213б от Изборния кодекс при необходимост и да осигури експерти, със съответния професионален опит и експертиза от държавната администрация, които да подпомогнат процеса на проверка преди експедиция, както на предходните избори.

Отправените предложения са съгласувани с министъра на електронното управление и са обсъдени със заинтересованите ведомства съгласно РМС № 619/30.08.2024 г.

С уважение,

РОСЕН КАРАДИМОВ

Министър на иновациите и растежа