Президентът Еманюел Макрон се срещна с леви лидери в петък, в началото на двудневни преговори, имащи за цел да решат кой ще състави следващото правителство на Франция, пише Manager.
Предсрочните избори в началото на юли поставиха френската политика в задънена улица, като нито една партия не успя да формира ясно мнозинство в Националното събрание.
Служебно правителство ръководи Франция по време на Олимпиадата в Париж, което предизвика гнева на левия съюз, който спечели изборите. Техният четирипартиен "Нов народен фронт" иска малко известната висша държавна служителка на име Луси Кастес да бъде назначен за министър-председател. Въпреки това 37-годишният икономист се смята за малко вероятен президентски избор за министър-председател.
Според политическата система на Франция президентът назначава министър-председател, който може да управлява мнозинството в Националното събрание. През последните години този министър-председател идва от същата партия като президента, защото те се избират в рамките на няколко седмици един от друг.
Но след като Макрон смая Франция през юни, като свика внезапни парламентарни избори в два тура, неговият центристки алианс Ensemble излезе на второ място след левия NFP.
Елисейският дворец заяви преди разговорите в петък, че Макрон е „на страната на французите“ и „волята на техния вот“. Необходимо е голямо и стабилно мнозинство, което няма да падне с първия вот на недоверие, казаха президентски служители.
Пристигайки за разговори с президента, заедно с лидерите на крайнолявата "Непокорна Франция" социалистите, зелените и комунистите, Луси Кастес каза, че са дошли, за да напомнят на президента да „уважи изборния резултат и да изведе страната от парализата, в която тя е потопена". След това тя подчерта, че заедно с колегите ѝ са доволни, че президентът е разбрал, че френските избиратели са изпратили послание на изборите, че искат промяна на политическата посока.
„Въпреки това президентът изглежда все още се изкушава да сформира своето правителство – ние му казахме, че зависи от политическата сила, която излезе на върха, Новият народен фронт, да състави правителство“, коментира Кастес.
Лидерът на социалистите Оливие Форе каза, че президентът не е посочил точна дата за назначаване на министър-председател, но според него това ще стане бързо.
В понеделник той ще разговаря с лидерите на крайнодесния "Национален сбор" Марин льо Пен и Жордан Бардела, заедно с Ерик Сиоти, който ръководи група републиканци, които се отделиха от останалата част от партията преди изборите. Те станаха трети на изборите, въпреки че водеха на първия тур.
Нито една партийна група няма достатъчно места, за да състави необходимите 289 гласа за абсолютно мнозинство в 577-местното Народно събрание. Но според конституцията Макрон не може да разпусне парламента до следващото лято, така че анализатори смятат, че е вероятно той да посочи за министър-председател фигура, която би имала най-добрия шанс да намери общ език между партиите.
В писмо до френския народ миналия месец той каза, че избирателите са изразили желанието си за промяна и широко политическо единство. Сред имената, обсъждани в политическите среди, са бившият вътрешен министър социалист Бернар Казньов и Ксавие Бертран, който е регионален лидер от републиканците. Макрон обаче все още не е дал индикации кого би могъл да подкрепи.
Почти седем седмици след изборите и предполагаемото политическо примирие, което той обяви по време на Олимпиадата в Париж, сега френският президент има трудната задача да намери кандидат, който може да състави правителство, което да не се срине при първия знак за вот на недоверие.