Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) започна консултации и премина към разработването на процедура за осъществяване, отчитане и заплащане на изследвания на биомаркери за солидни тумори и хематологични заболявания. Това съобщиха от пресслужбата на НОЗК. Предложението на НЗОК за въвеждане на нова амбулаторна процедура се обсъжда с експертните съвети по медицинска онкология, клинична хематология, медицинска генетика и обща и клинична патология. Предстои в разговорите да се включат и експерти от Министерството на здравеопазването, на Българския лекарски съюз (БЛС) и представители на заинтересованите организации.
Целта на предложението е постигане на по-голяма ефективност в лечението на здравноосигурените пациенти, страдащи от злокачествени заболявания, обективност и достъпност на диагностиката, която към момента се спонсорира от фармацевтичната индустрия или се заплаща от пациента, както и повече прозрачност и икономическа целесъобразност, свързана с ограничаване на разходите за по-скъпите лекарствени продукти. След оценка на бюджетното въздействие и при възможност, средствата за финансиране на биомаркерната диагностика ще бъдат заложени в проекта за бюджета на НЗОК за 2025 г.
През февруари тази година, по време на преговорите между НЗОК и БЛС за анекс към Националния рамков договор 2023-2025 г. не беше постигнато съгласие по предложението биомаркерите да не се заплащат от фармацевтичната индустрия, а със средства, предвидени за медико-диагностични дейности, в размер на пет милиона лева. Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров каза тогава пред журналисти, че по време на преговорите с НЗОК са били изненадани неприятно, тъй като им е било представено предложение за заплащане на разходи, които досега са били финансирани от фармацевтичната индустрия. По думите му тогава, ако трябва да се помогне на индустрията, трябва да се плати от средствата, предвидени за лекарствени средства в бюджета на НЗОК и НЗОК да намери начин да сключва договори с лаборатории, за да правят изследванията.