Решението на Конституционния съд за промените в основния закон вече е обнародвано в Държавен вестник. Така то трябва да влезе в сила в срок до три дни.
В края на юли конституционните съдии се произнесоха по жалби от страна на президента, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ за шестата поправка в Конституцията.
Решението отмени само част от направени промени, свързани със съдебната система, но остави в сила новите правила, по които се избира служебно правителство.
Конституционният съд не събра нужното мнозинство за отмяна на промените в Конституцията, които задължаваха президента да назначава за служебен премиер измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник. Това пише в решението, свързано с шестата поправка на Конституцията.
Ключовото заседание на съда продължи седем часа.
Промените влязоха в сила през декември 2023 г., като бяха приети с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
Съдиите Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова, Таня Райковска, Атанас Семов, Янаки Стоилов и Соня Янкулова приемат, че посочените промени са противоконституционни. Съдиите Константин Пенчев, Филип Димитров, Надежда Джелепова, Красимир Влахов, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова приемат, че тези промени не са противоконституционни.
Връща се старият дълъг 7-годишен мандат на главния прокурор. Той ще може да сезира Конституционния съд по всички въпроси.
Промените в Конституцията влязоха в сила на 26 декември 2023 г., като бяха приети с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Бяха обаче атакувани от Румен Радев, който оспори осем текста. Депутати от „Има такъв народ“, „Възраждане“ и БСП оспориха измененията изцяло, припомня БНР.