Четвъртък, 19 Сеп 2024
           
Политика

Денков към българските турци: Заедно можем да премахнем хроничната бедност и зависимостта от местните феодали

   
Денков към българските турци: Заедно можем да премахнем хроничната бедност и зависимостта от местните феодали

„Политическото представителство на българските турци не трябва да се затваря в една партия - защото монополизирането води до тежко изкривяване на отношенията между обикновените хора и партийното ръководство. Хората стават силно зависими от интересите и капризите на политическите лидери, които са изкушени да използват гарантирания етнически вот в своя полза“, каза акад. Николай Денков в обръщението си към представителите на изселническите дружества, в които членуват българските изселници в Турция, по време на националната конференция на Конфедерацията на балканските румелийски турци (BRTK) през уикенда в Бурса. В Конфедерацията членуват над 300 изселнически дружества от 51 области в Турция, от които близо 200 са от
изселници oт България, включително най-голямото - "Балгьоч Бурса". Събитието се провежда веднъж на 3 години.

Николай Денков благодари специално за поканата към Продължаваме Промяната, отправена от председателя на BRTK и на „Балгьоч Бурса“ г-н Сабри Мутлу.

„Това ни позволява да представим идеи за позитивно развитие на отношенията на нашата партия Продължаваме Промяната с българските турци – както с изселниците в Турция, така и с турците, живеещи в България. Тези отношения досега оставаха затворени в монопола на една българска партия и в огромна степен се определяха от страха на хората да не се върнат травмите на етническите конфликти от близкото минало“, каза Денков и отбеляза, че е време е да изградим отношенията си по нов начин.

Според него ако различните партии се конкурират за доверието на българските турци, ръководствата им ще бъдат принудени да се съобразяват с интересите на хората. 

Акад. Денков беше категоричен, че правителствата в България трябва с висок приоритет да подкрепят хората с ниски доходи и по-изостаналите региони, без тази подкрепа да се свързва директно с етническите особености на населението.

„През последните 3 години ние повишихме рязко минималната работна заплата и пенсиите, а през 2024 година въведохме нова национална програма за инфраструктурни инвестиции, която дава много повече средства за по-бедните региони в страната. Тези мерки подкрепиха най-силно регионите с висок дял на турското население, както и българските турци с по-ниски доходи, без да се създава етническо напрежение, защото всички български граждани бяха третирани равноправно“, поясни Денков.

Според него този подход за намаляване на регионалните и подоходните неравенства може да се разшири и да подпомогне всички български турци, като ще премахне хроничната бедност в някои региони и ще освободи хората от тежката им зависимост от местните управници, които злоупотребяват с техните трудности.

Акад. Денков обърна внимание и на развитието на бизнес отношенията между България и Турция, предвид членството на България в Европейския съюз и геостратегическото място и тежест на Турция в нашия регион. Според него този взаимен интерес предполага активна работа и от двете страни за решаване на отлагани с години проблеми. Като добър пример в това отношение той посочи програмата за национално съфинансиране в подкрепа на мащабни инвестиции, използвана активно от кабинета „Денков“, от която се възползваха различни инвеститори. „Развитието на такива производства е от огромна полза за регионите със смесено население като създава нови работни места, осигурява по-високи доходи и премахва зависимостите от местни „феодали“, каза Николай Денков. Той сподели още, че срещите, които двамата с Кирил Петков са провели с организациите „Балгьоч“ и „Бултюрк“ по-рано тази година, са показали, че има няколко приоритетни въпроса, по които Продължаваме Промяната може да работи заедно с българските турци:

- Иницииране на преговори за допълване на Споразумението за социално осигуряване от 2008 г. за признаване на трудовия стаж у нас на българските турци, които бяха изселени от България.

- Иницииране на преговори между двете държави за признаване в Турция на българските дипломи за регулирани професии като лекари, инженери и други.

- Премахване на административни процедури в България, които изискват от българските турци да използват сменените си имена в хода на възродителния процес, от които те след това са се отказали.

- Опростяване на процедурите за регистрация на граждански брак и за регистрация и даване на ЕГН на деца, родени в чужбина. Създаване на система за контрол от страна на българската държава, която спира административни злоупотреби от общински и държавни служители.

- Ускоряване на процедурите за издаване на визи тип Д и за възстановяване на българско гражданство.

- Подобряване и ускоряване на консулските услуги. 

„Виждаме отдавна наболели проблеми, очаквания, разочарования, колективни травми и желание за щастлив живот от българските турци. Аз декларирам пред тази уважавана аудитория, че ние ще продължим да работим за една приобщаваща, обединяваща и успешна демокрация за пример в целия регион“, заключи Денков.