Правителството предлага да подкрепи Международното изложение Webit, като заплати сумата по наемане на Националния дворец на културата, където трябва да се проведе събитието през октомври месец тази година. Наемът ще е в размер на 350 хиляди лева.
Това съобщават днес от Министерство на икономиката и индустрията, като това е първото прессъобщение, с което някое от трите министерства, включени в първоначалния план за съучастие на правителството на България на международното изложение, дава яснота дали са извършени някакви действия за това до този момент. Трите министерства са Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката.
Миналата седмица правителството на Димитър Главчев се разграничи от продажбата на билети в рамките на изложението, които предвиждат прием от страна на министър-председателя, а от няколко седмици организаторът Пламен Русев с отворени писма и постове в социалните мрежи обвинява държавната администрация в бездействие. Той предупреди, че случаят може да се разрасне в международен скандал.
От прессъобщението на МИИ днес става ясно, че правителството не се отказва напълно от проекта и решението на предишното правителство да бъде партньор на Международното изложение Webit.
Проведена е среща между представители на трите министерства с организаторите на Webit, на която е обсъдено средствата, които ще бъдат изразходвани от държавния бюджет, да бъдат намалени. През февруари за целта са били одобрени допълнителни разходи в размер на 4 700 000 лв. по бюджета на трите министерство. Искането за намаляване на средствата се прави с аргумент за целесъобразност и от прессъобщението става ясно, че предложението е да се остане на ниво плащане на наема.
Освен това се добавят и други аргументи - неяснота за първоначалната концепция на участието и затруднения по отношение на поетите ангажименти. От фондацията, организатор на Webit не е постъпвала документация, така че да се прецизират дейностите, което затруднява организирането на участието на страната и възпрепятства обоснованото разходване на държавни средства от такъв мащаб, пишат от МИИ. Също така самата инициатива Бранд България не е разработена и разписана, а и самата инициатива е преустановена, се посочва в прессъобщението на МИИ.
Освен това с решението на МС от началото на годината, което не се посочва обаче кое е, е било предвидено всяко едно от трите министерства да сключи договори за наем на площ за изграждане на три щанда, като средствата са в размер на 350 000 лв. за площ от 500 кв. м и съответно 700 000 лв. за площ от 1000 кв. м. Тези суми е било планирано да се заплатят извън средствата за наем на НДК. Това "противоречи на всички нормативно установени изисквания и правила за разходване на публични средства и не предполага самостоятелно наемане на площ от страна на трите ведомства, още повече че в посочените суми не се включва изграждане на щанд и неговото вътрешно оформление". Не е ясно и дали фондация Webit е включила други ангажименти в посочените суми.
Също така е поет и друг ангажимент, възложен на МОН и МИР, за закупуването на общо 4500 билета за участие във форума, включително на ученици, учители и студенти. Тези билети се оценяват на 500 лв., а пък времето на провеждане на събитието прекъсва учебния процес през октомври месец. Припомняме, че МОН миналата седмица пусна за обществено обсъждане графика за следващата година и той не предвижда есенна ваканция за учениците.
Трети ангажимент е бил осигуряването на видео техника, обзавеждане, печатни материали, транспорт, хотелско настаняване и кетъринг от страна на МИИ в размер до 700 000 лв.
На този етап липсва отговор от страна на организаторите на изкането за намаляване на средствата държавно участие в международното изложение.