Четвъртък, 21 Nov 2024
           
Свят

Русия издирва журналиста, открил тайната дъщеря на Путин, той живее в България

   


Руското Министерство на вътрешните работи обяви за издирване разследващия журналист от Санкт Петербург Андрей Захаров, пише Медиазона, позовавайки се на базата данни на ведомството.

На журналиста е повдигнато обвинение по ч. 2 на чл. 330.1 от Наказателния кодекс на Руската федерация (Нарушаване на процедурата за дейността на чуждестранен агент, извършено от лице, след като е привлечено към административна отговорност). Журналистът вече е глобяван два пъти за разпространение на материали без етикета "чуждестранен агент".

"Издирването е 99% по делото за чуждестранен агент, по което наскоро бях привлечен като обвиняем", написа самият Захаров в канала си в Telegram.

Според изданието причина за преследването на журналиста са публикациите му в канала на 6 и 13 март с анонси на стрийминга "Прослушване". Самата програма се излъчва в YouTube канала The Insider Live. Делото се води от следствието в Санкт Петербург.

Делото срещу Захаров беше образувано на 19 април. Същия ден силите за сигурност претърсиха дома на журналистката от "Фонтанка" и автор на телеграм канала "Ротонда" Ксения Клочкова.

Андрей Захаров е служител на изданието "Фонтанка" до 2016 г., след което се премества в Москва, където започва работа в изданието РБК, а му се отдава възможност да работи и като специален кореспондент на руската служба на Би Би Си.

Захаров написа няколко нашумели разследващи статии, за които получи наградата "Златно перо". По-специално, той е автор на разследване за предполагаемата трета дъщеря на Владимир Путин, Луиза Розова, писа "Медуза".

От Захаров светът научава за медийната машина на "готвача на Путин" Евгений Пригожин и за фабриката за тролове в Санкт Петербург.

През октомври 2021 г. журналистът беше обявен за "чуждестранен агент" в Русия. През декември същата година той напуска Русия, след като разбира, че е следен. Оттогава живее в България.

Първото наказателно дело по част 2 на чл. 330.1 от Наказателния кодекс на Руската федерация беше образувано в началото на февруари миналата година срещу координатора на движението "Глас" Артем Важенков. Преди това активистът беше глобяван два пъти за това, че не е посочил статуса си на "чуждестранен агент" в социалните мрежи.

През март ръководителят на отдела за контрол и надзор в областта на електронните комуникации на Роскомнадзор Евгений Зайцев съобщи, че следствените органи са образували наказателни дела въз основа на материали на отдела срещу 13 "чуждестранни агенти" за липса на маркировка в техните материали.

Съгласно част 2 на чл. 330.1 от Наказателния кодекс на Руската федерация, за повторно отсъствие на маркировки в материалите на "чуждестранни агенти" е предвидено наказание от глоба до 300 хиляди рубли и до две години лишаване от свобода.


Анкета

Ще има ли редовен кабинет?


Резултати