Няма как с премиера да разсекретим позицията на България за Срещата на върха на НАТО, тъй като тя се базира на секретни документи на Алианса. Реално в позицията ние коментираме документи, не които България е разработила, а които са разработени в НАТО и съгласно Закона за класифицираната информация, ние не сме разработчици на тези документи. Това заяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов по време на изслушване в парламента относно подготовката на страната ни за срещата на НАТО във Вашингтон.
Няма как ние да предоставим тези документи, тъй като това са документи на НАТО, посочи министърът и добави, че депутатите могат да се запознаят с тях в Народното събрание, както и да изискат всички тези документи от делегацията на Република България. Тези документи не се изпращат до всички ведомства, а само до ведомствата, които ги касаят. Тук е и изискването на българския Закон за защита на класифицираната информация, обясни той.
Не е вярно, че българската позиция ще стане известна на света, отговори министър Запрянов на твърденията на Корнелия Нинова, че позицията ще стане публично известна на света. По думите му заседанията на срещите на високо равнище са закрити. Само в преамбюла по време на откриването присъстват медии, след което, когато делегациите представят тези позиции, няма да има медии. Те остават вътрешни за протокола на НАТО по отношение на вземането на решения, обясни той.
Относно подготовката за предстоящата юбилейна среща на държавите и правителствените ръководители на страните членки на НАТО министърът информира за проведеното заседание на Съвета на министрите на отбраната на 13 и 14 юни тази година.
По време на срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО дискусиите се проведоха изключително в контекста на продължаващата агресия на Русия срещу Украйна и подготовката на срещата на държавните и правителствените ръководители от 9 до 11 юли . Първостепенните теми бяха развитието на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, в това число повишаване на отбранителния и индустриален капацитет на страните членки, както и продължаването и засилването на оказваната помощ за Украйна. Общо на тази среща бяха дискутирани 32 документа, посочи той.
Министър Запрянов обясни, че сред разгледаните документи са такива, свързани с отбранителните планове на НАТО, планирането и индустрията, подпомагането на Украйна в различни области, повишаването на устойчивостта на Алианса, иновационните технологии, хибридните влияния на трети страни, както и сътрудничеството на ЕС с Африканския съюз.
МС: Позицията ни за Срещата на върха на НАТО препотвърждава последователната подкрепа за Украйна
По време на заседанието бяха обсъдени усилията за увеличаване подкрепата за Украйна, както и координирането на НАТО и ЕС за оказване на политическа и практическа подкрепа на страната. Министърът на отбраната на Украйна представи актуална информация за агресивната война на Русия срещу Украйна, както и за най-спешните потребности на страната и напредъка на реформите по отношение на сигурността и отбраната. Съюзниците потвърдиха, че ще продължават да оказват помощ за страната. Те заявиха своето убеждение, че подкрепата за Украйна е също в интерес на нашата собствена сигурност. Обсъдихме още ролята на НАТО при координиране и предоставянето на помощта за Украйна и предложението на генералния секретар на НАТО за многогодишен финансов ангажимент за страната, посочи Запрянов.
Сред обсъдените теми са били още първостепенната важност на отбранителните планове, сътрудничеството на отбранителните индустрии, подкрепа и развитие на трансатлантическата индустриална база.
Постигнахме напредък по подготовката на решенията за предстоящата през юли Среща на върха във Вашингтон и съгласие по отношение на предоставянето на подкрепа за Украйна като един от основните приоритети на Алианса, каза той.
Източник: БТА