България е в черния списък за пране на пари на FITF – основния комитет на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), заяви пред БНР предприемачът Никола Янков, който оглавява икономическия екип на "Синя България".
Той обаче поясни, че не става въпрос за реално пране на пари, което е предмет на друг анализ. Според него присъствието на България в списъка на FITF не е пречка за влизане в еврозоната.
По думите му, Финансовото разузнаване на ДАНС, БНБ и НАП не си вършат работата по превенцията в тази сфера.
"FITF, или групата за финансова действие на български, е основният комитет на ОИСР, към която България се опитва да се присъедини, поне декларативно. FITF правят стандартите за пране на пари. Техните доклади и класации са основен източник на информация за водещите страни в организацията. Попадането на държава в черния списък на тази организация е голям проблем." - обясни Янков.
"България попадна в този списък през октомври 2023 г. след редовен преглед на терен от екип на FITF, въпреки че имаме хармонизирано законодателство като рамка. Ние сме транспонирали петата евродиректива за пране на пари, но държавните органи, които трябва да вършат тази работа – БНБ, НАП и дирекция „Финансово разузнаваме“ на ДАНС, не го правят.“ – отбеляза той.
Янков напомни, че организацията прави периодични прегледи. Предишният е бил през 2013 г. и е завършил с дълъг списък с препоръки. Държавата тогава е получила жълт картон. 10 години по-късно от FITF констатират,че препоръките не са изпълнени - неработеща държавна структура.
"Те не казват, че в България се перат пари, те искат да проверят готовността на държавата на място. В България законовите норми не се изпълняват от органите, които трябва да го правят." – констатира икономистът.
Според него основното е „да се сменят хората":
"Не става въпрос за реално пране на пари или за далавери. Въпросът е, че държавните организации, които по закон трябва да вършат това, не го правят, а това зависи от техните ръководители и служители."
Политическата нестабилност няма нищо общо с финансово разузнаване, БНБ и НАП - това че не си вършат работата, категоричен е икономистът.
По думите му, "България може да влезе в еврозона от 1 януари 2025 г., ако има политическа воля".
"И на сегашното правителство нищо не им пречи да работят в тази посока. Днес е 2 юли, колко срещи е направил финансовият министър с министри на страни от еврозоната? Нула. Минали са 3 месеца и няма нито една среща. Това е липса на политическа воля. Служебният кабинет има всички правомощия като редовен кабинет, жалко!" – каза още Янков.
По отношение на "Синя България" той посочи, че коалицията остава извънпарламентарна опозиция и ако беше влязла в НС, сега нямаше да подкрепи правителство на ГЕРБ.