Превес на опитните и разпознаваеми политици и по-малко новобранци в бъдещия Европейски парламент. Така изглежда разпределението на 17-те места в Брюксел по изчисления на "Дневник" въз основа на данните от Централната избирателна комисия (ЦИК). От тях 10 вече имат опит в европейските институции.
Въпреки това не те са сред първенците по преференции на изборите за Европейски парламент. Кандидат-депутатът събрал най-много подкрепа е бившият журналист от БНР Петър Волгин, който бе поставен на второ място в листата на "Възраждане". След него по брой преференции се нарежда кандидатът на ГЕРБ Росен Желязков с 70 693 лични гласа, а на трето място е Никола Минчев от "Продължаваме промяната - Демократична България" с 43 557 гласа.
В национален план резултатите за евровота пресъздават тези от изборите за Народно събрание - "Продължаваме промяната - Демократична България" печели единствено в два от софийските райони и изпраща трима евродепутати. ГЕРБ е първа политическа сила в 23 от изборните райони, но получава с 56 хил. гласа по-малко спрямо вота за Народно събрание. Резултатът ѝ обаче е достатъчен, за да запази бройката от евродепутати, които е имала досега - общо пет. ДПС също запазва настоящият си брой депутати (трима) и печели евровота в пет района в страната.
На второ място в 12 района пък се позиционира "Възраждане", която заедно с "Има такъв народ" за първи път ще изпрати свои представители в Брюксел. Най-големият губещ е БСП, която остава само с двама евродепутати вместо досегашните четирима.
Разпределение на гласовете за Европейския парламент
Без сериозни размествания в ГЕРБ
С 56 хил. гласа по-малко спрямо националния вот ГЕРБ-СДС все пак е победителят в изборите за Европейски парламент. Партията на Бойко Борисов успя да спечели над 470 хил. гласа, а водачът на листата Росен Желязков е събрал най-много преференции в сравнение с останалите си колеги в партията. Бившият председател на парламента е спечелил 70 693 гласа като с този резултат се превръща в един от лидерите по преференции. По информация на "Дневник" обаче Желязков няма да се възползва от резултата си и ще остане да работи като депутат в българското Народно събрание.
Това означава, че той ще открие пътя към Брюксел за останалите петима в листата на ГЕРБ, тъй като при тях не се наблюдават размествания вследствие на преференциален вот. Новите евродепутати на партията на Борисов са доскорошните ѝ представители в Страсбург: Андрей Ковачев, Андрей Новаков, Емил Радев и Ева Майдел. За първи път като депутат в европарламента ще отиде гл. секретар на СДС Илия Лазаров.
Досега Ковачев е работил в сферата на вътрешния пазар и защитата на потребителите, както и външна политика, Андрей Новаков - в областта на европейския бюджет, регионално развитие и транспорт, Ева Майдел следи комисията по промишленост, изследвания и енергетика, където са основните теми за цифровия преход, а Емил Радев бе зам.-председател на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в деветия Европейски парламент.
Въпросителна в ДПС
За ДПС, които на евроизборите през 2019 г. станаха трети, а сега се изкачиха до второто място с малко над 295 хил. гласа, са гласували над 70 хил. души по-малко в сравнение с тези, които са ги подкрепили на националните избори. Това обаче не се отразява значително на крайния резултат на партията и тя отново ще изпрати трима свои представители в Европейския парламент.
В партията преференциалният вот не е толериран особено затова и не се наблюдават съществени размествания в листата. Въпреки това в някои райони не водачът на листата Джевдет Чакъров се оказва първенец по гласове, а други негови колеги.
Така например във Варна, Враца, Разград и Шумен най-много гласове е спечелил Илхан Кючук, във Велико Търново, Пловдив област и софийския 25-ти изборен район първенец по преференции е Искра Михайлова, в Русе - Елена Йончева, а в Плевен и София област - Танзер Юсеинов, който заема шестата позиция.
На миналите избори като водач на БСП за евровота Елена Йончева успя да събере над 70 хил. преференции, сега резултатът ѝ е доста по-скромен - 3877 гласа. В изминалия мандат на Европарламента тя се занимаваше с теми свързани с миграцията и медиите. Нейни колеги в групата на "Обнови Европа" бяха Илхан Кючюк и Искра Михайлова. Акцент в тяхната работа като евродепутатите бяха теми като Шенген, регионално развитие, икономика и външна политика.
Битка за преференции в "Продължаваме промяната - Демократична България"
В "Продължаваме промяната - Демократична България" се сбъднаха прогнозите за силно преференциално гласуване. Партньорите в коалицията - "Продължаваме промяната", "Да, България" и ДСБ излъчиха най-разпознаваемите си лица, които и на национални избори обикновено постигат добри резултати с преференции. Така, с най-високи резултати се оказаха водачът на листата Никола Минчев, спечелил 43 557 преференции, настоящият представител на "Демократична България" в европарламента Радан Кънев (с резултат от 35 971 гласа) и депутатът от "Продължаваме промяната" Христо Петров, по-известен като Ицо Хазарта (с 24 897 гласа).
След тях се нареждат кандидатите на "Да, България" Стефан Тафров - 16 143 гласа и Елисавета Белобрадова с 14 531 гласа. При тези резултати "Да, България" остава без евродепутат.
За Радан Кънев това бъде втори мандат. През 2019 г. "Демократична България" спечели 118 484 гласа и изпрати свой един представител в Брюксел. В първите си пет години в Европейския парламент той се занимаваше с теми, свързани с енергетика, околна среда, социални и здравни въпроси и др.
Радиоводещ в европарламента
Журналистът от БНР Петър Волгин пренарежда евролистата на "Възраждане" и измества водача Станислав Стоянов. Със своите 71 224 преференции той се превръща във най-харесвания кандидат за евродепутат изобщо. Петър Волгин получава най-много преференции от столичния 23-ти избирателен район - 8 054.
Станислав Стоянов има наполовина по-малко лични преференции от Волгин - 31 336, но въпреки това си осигурява място в Брюксел и остава втори в листата на партията на Костадин Костадинов. Третият и последен евродепутат от "Възраждане" ще е Рада Лайкова. Тя беше трета в листата и със своите 6 033 гласа запазва тази подредба.
Завръщане към Брюксел
Зам.-председателят на БСП Кристиан Вигенин, който веднъж вече е бил евродепутат, събира 27 176 гласа на евроизборите, които са достатъчни, за да затвърди първото му място в листата на социалистите. На брифинг от 11 юни Корнелия Нинова потвърди, че той ще замине за Брюксел и се отказва от работата си в Народното събрание. Вигенин получава най-много преференции в Благоевград - 1649.
Вторият евродепутат на левицата ще бъде Румен Гечев, който събира 9 601 гласа. Гечев беше вицепремиер и министър на икономическото развитие в правителството на Жан Виденов, което бе свалено след месеци протести и блокади заради рязкото обедняване на българите през 1996 година, предизвикано от банковата криза и хиперинфлацията. Освен втори в евролистата, той водеше и тази за парламент във Видин, но се очаква БСП да не получи нито един мандат от района, заради което той по всяка вероятност ще приеме поста в Брюксел.
Заради това досегашният евродепутат Цветелина Пенкова, която получава 9 382 гласа, ще остане извън класирането. Пенкова е единствената от петимата евродепутати на БСП от предния мандат на Европейския парламент, която повторно се озова в листите на БСП - за разлика от бившия партиен лидер Сергей Станишев, Иво Христов, Петър Витанов и Елена Йончева, която прие поканата на Делян Пеевски и е в листата на ДПС. В предишния си мандат тя членуваше в комисиите по енергетика, регионално развитие и бюджетен контрол.
Единственият евродепутат на "Има такъв народ" ще бъде сценаристът Ивайло Вълчев, който събира 40 991 преференции - с над 35 хил. повече от подгласника си Андрей Чорбанов. Вълчев събира най-много лични преференции във Варна и родния си Бургас - съответно 3 595 и 3 272 гласа.