Четвъртък, 21 Nov 2024
           
Свят

СЗО: Европа преживява "тревожен ръст" на случаите на морбили

   


Европа преживява "тревожен ръст" на случаите на морбили. За това предупреди Световната здравна организация.

През 2023 г. са регистрирани 42 200 случая на морбили в 41 държави членки в Европейския регион на СЗО в сравнение с едва 941 случая, отчетени през цялата 2022 г. Увеличението на случаите се ускори през последните месеци и се очаква възходящата тенденция да продължи, ако спешно не се предприемат мерки за предотвратяване на по-нататъшно разпространение.

"Ваксинирането е единственият начин за защита на децата от това потенциално опасно заболяване. Необходими са спешни усилия за ваксиниране, за да се спре предаването и да се предотврати по-нататъшното разпространение", обясни д-р Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа.

Морбили е силно заразно, сериозно заболяване, предавано по въздушно-капков път, което се причинява от вирус. Разпространява се лесно, когато заразен човек диша, кашля или киха. Може да причини тежко заболяване, усложнения и дори смърт. Заболяването може да засегне всеки, но най-често се среща при деца. Симптомите включват висока температура, кашлица, хрема и обриви по цялото тяло.

СЗО посочва, че възобновяването на морбили до голяма степен се дължи на понижения обхват на ваксинациите. В Европейския регион на СЗО над 1,8 милиона бебета са пропуснали ваксинацията си срещу морбили между 2020 г. и 2022 г.

Пандемията от COVID-19 доведе до пропускане на ваксинациите за много деца поради прекъсване на веригата на доставки, пренасочване на ресурси към усилията за реагиране на коронавируса и локдауни, ограничаващи имунизационните услуги. Дезинформацията относно безопасността на ваксините също доведе до спад в глобалното покритие на ваксинациите.

СЗО подчертава, че ваксинациите срещу морбили са безопасни и са предотвратили 56 милиона смъртни случая между 2000 г. и 2021 г.

Децата трябва да получат две дози от ваксината, за да се гарантира, че имат имунитет. Първата доза обикновено се поставя на деветмесечна възраст в страни, където морбили е често срещано заболяване, или на 12-15 месеца в други страни. Втора доза трябва да се постави по-късно в детството, обикновено на 15-18 месеца.

Ваксината срещу морбили или се прилага самостоятелно, или често се комбинира с ваксини срещу паротит, рубеола и/или варицела.


Анкета

Ще има ли редовен кабинет?


Резултати