Четвъртък, 21 Nov 2024
           
Политика

Граждански организации скастриха европосланиците за срещата с Делян Пеевски

   


Легитимацията на санкционирани за корупция политици не може да бъде европейска ценност. Това се казва отворено писмо от пет граждански организации до посланика на Белгия у нас Фредерик Мьорис, с копие до още 31 дипломати. Писмото е по повод срещата от 9 май в белгийската резиденция на посланиците на страните в ЕС с делегация на ДПС, водена от единия от двамата председатели на партията - Делян Пеевски. То е подписано от Антикорупционния фонд (АКФ), Българския институт за правни инициативи (БИПИ), Института за пазарна икономика (ИПИ), Българския хелзинкски комитет (БХК) и фондация "Даная".

"Обръщаме се към Вас по повод официалните съобщения на Движението за права и свободи (ДПС) за проведена на 9 май 2024 г. в резиденцията ви среща на делегация, водена от съпредседателя на движението Делян Пеевски, с вас и високопоставени представители на посолствата на няколко държави-членки на Европейския съюз (ЕС), обясняват гражданските организации, които изтъкват, че са дългосрочно ангажирани с проблемите на утвърждаването на принципите на правовата държава в България.

Те заявяват, че върховенството на правото и ефективността на борбата с корупцията у нас продължават да са също толкова проблемни, колкото преди двадесет години, въпреки продължаващите критики на Европейския съюз. Като най-пресни доказателства за това посочват разследването на конкретни корупционни схеми по високите етажи на правосъдието от временни парламентарни комисии, но без резултат. Гражданските организации окачествяват това като поредна илюстрация за това колко високо в съдебната, а и в другите власти, трябва да се търсят първопричините за проблемите в българското правосъдие и правоприлагане.

"Именно затова проведената преди броени дни среща, организирана от Вас, между посланици на страни от Европейския съюз и съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания, предизвиква у нас силно безпокойство", се изтъква в писмото. Подчертава се, че такива срещи, особено в Деня на Европа и ден преди началото на официалната предизборна кампания в България, са знак на легитимация на статуквото в страната. Петте организации заявяват, че такива действия не помагат за решаването на проблема с корупцията и върховенството на правото у нас, а дори създават усещане за безнаказаност на българските политици с европейско съгласие.

"Ние напълно разбираме, че за дипломатически представители е предизвикателство намирането на баланс между институционалното сътрудничество и политическата хигиена, особено в държави с хронични проблеми с борбата с корупцията като България. Срещи с политик като Делян Пеевски, санкциониран от Великобритания и САЩ за корупционни действия и превърнал се в един от символите на корупцията в България, за нас обаче са отвъд червената линия на допустимите компромиси.", отбелязват също от АКФ, БИПИ, ИПИ, БХК и фондация "Даная".

Освен това считат за особено важно в условията на масирана руска дезинформационна пропагандна кампания на територията на страната представителите на държавите членки на ЕС да отстояват и утвърждават в България европейските ценности. Легитимацията на санкционирани за корупция политици не може да бъде европейска ценност, категорични са петте организации. Те също заявяват, че мнението им се споделя и от преобладаващата част от българските граждани, както се вижда от личния рейтинг на санкционираните за корупция политици.

"В така създалата се ситуация, считаме за необходимо да бъде проведена среща и между представителите на посолствата на държавите членки на Европейския съюз и представители на гражданските организации, на каквато среща се ангажираме да ви поканим в най-скоро време. Оставаме с пожелания за успешна дейност в името на общото ни европейско бъдеще", завършва писмото с основен адресат Фредерик Мьорис, разпространено до медиите от АКФ.

Копия са изпратени до:

Посланика на Австрия, Н. Пр. Андреа Икич-Бьом, Посланика на Федерална република Германия в България, Н. Пр. Ирене Планк, Посланика на Гърция в България, Н. Пр. Алексиос Либеропулос, Посланика на Дания в България, Н. Пр. Йес Брогорд Нилсен, Посланика на Естония в Румъния, Н. Пр. Ауне Котли, Посланика на Ирландия в България, Н. Пр. Мартина Фийни, Почетния консул на Исландия в България, г-жа Цветелина Бориславова, Посланика на Кралство Испания в България, Н. Пр. Алехандро Поланко Мата, Посланика на Италия в България, Н. Пр. Джузепина Дзара, Посланика на Република Кипър, Н. Пр. Хараламбос Кафкаридес, Почетния консул на Латвия в България, г-н Александър Попов, Почетния консул на Литва в България, г-н Рачо Рибаров, Посланика на Люксембург в България, Н. Пр. Роналд Дофинг, Почетния консул на Малта в България, г-н Борислав Боянов, Посланика на Кралство Нидерландия в България, Н. Пр. Симон ван дер Бург, Посланика на Полша в България, Н.Пр. Мачей Шимански, Посланика на Португалия в България, Н. Пр. Ана Мария Рибейро да Силва, Посланика на Румъния в България, Н. Пр. Бръндуша Йоана Предеску, Посланика на Словакия в България, Н. Пр. Васил Гривна, Посланика на Словения в България, Н. Пр. Наташа Бергел, Посланика на Унгария в България, Н. Пр. Миклош Борош, Посланика на Финландия в България, Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулос, Посланика на Франция в България, Н. Пр. Жоел Мейер, Посланика на Хърватия в България, Н. Пр. Ясна Огняновац, Посланика на Чешката република в България, Н. Пр. Мирослав Томан, Посланика на Швеция, Н. Пр. Кристина Рангнит; Посланика на Великобритания в България, Н. Пр. Роб Диксън, Почетния консул на Норвегия в България, г-жа Венцислава Янчовска, Посланика на Съединените щати в България, Н. Пр. Кенет Мертен, Посланика на Швейцария в България, Н. Пр. Раймунд Фурер.


Анкета

Ще има ли редовен кабинет?


Резултати