Служебният министър на икономиката Петко Николов наля още бензин в скандала с търговските аташета, който собственоръчно запали.
Преди дни Николов изненадващо анулира резултатите от дълго готвен и прозрачно проведен при предишния кабинет конкурс, при който бяха избрани и назначени търговски представители в 13 дестинации по целия свят, вкл. Берлин, Чикаго, Лос Анджелис, Дубай, Доха, Алжир и т.н. Служебният министър не даде официално мотиви за хода си, но притиснат от медии по време на събитие за оръжейната индустрия, бе принуден да обясни защо е уволнил току-що назначените 13 търговски аташета.
"Аргумент" №1 се оказа смайващ - липсвала "изначално законодателна база за провеждане на такъв конкурс". Всъщност процедури за избор на търговски аташета се правят от десетилетия и досега нито един ресорен министър - редовен или служебен не е стигал до "архимедовото" откритие на Петко Николов, че няма правна уредба и това прави конкурсите "незаконосъобразни". В същото време принципалът на икономиката заяви, че щял да направи нов конкурс - неясно как, след като сам твърди, че липсват правила?!
Икономическият министър изтъкна и друг странен аргумент - не била осигурена възможност несполучилите участници да обжалват резултатите.
Поро на проведеното състезание бил, че имало участници, които били декласирани, защото пропуснали изпита, въпреки че били представили болнични листове. И още "дефекти" - някои кандидати настояли да бъдат изпитвани онлайн заради служебна заетост или невъзможност да пътуват, но им било отказано.
Всъщност е ясно, че новият министър е търсил "под вола теле" - както се разбра, за да намери дефекти в проведения от предшественика му конкурс. Той е назначил цели три комисии да проверяват процедурата. Така било открито още едно "нарушение" - при изпращането на дипломатическа работа всички, които са завършили езикови гимназии или съответните филологии, се освобождават от задължението да държат изпит, а пък кандидатите за търговски аташета били подложени на тест за владеене на съответния език.
Конкурсът
Интересът към конкурса, който Николов реши да анулира, беше огромен - за общо 23 позиции в 21 държави се явиха близо 200 кандидати. Този наплив сам по себе си показва високо доверие към процедурата, стартирала през миналия октомври. За първи път бе дадена възможност на наши сънародници в чужбина да се кандидатират за страната, в която живеят. Премахнато бе ограчението за представители в търговско-икономическите служби да се назначават само хора, които поне две години са били държавни служители. "Искаме да спрат политическите назначения и на тези позиции да се назначават само експерти", обясни тогавашният министър на икономиката и индустрията Богдан Богданов.
Подборът премина през няколко етапа на оценка, вкл. защита на работна концепция, тестове за компютърна и езикова грамотност и др. На финалния тур претендентите се явиха на събеседване с "жури", в което участваха представители на Министерството на външните работи, на работодателските организации, на експерти от БАН и други научни институти.
Победителите в изнурителния "кастинг" вече се готвели за заминаване и заемане на постовете, когато в първия работен ден след празниците - 7 май, били уведомени по телефона, че трудовите им договори и заповедите за командировка са анулирани.
Къде е Главчев
Освен абсурдните оправдания на министъра, дадени "на крак" пред журналисти, досега друга реакция от служебния кабинет няма. Премиерът Главчев е заел любимата си позиция "щраус" - и дума не обелва за скандала.
Ходът на служебния министър поставя хората, преминали през тежкия конкурс и спечелили с най-добро представяне и визия, в крайно неприятно положение. Някои от кандидатите са напуснали предходната си работа. Никой няма да компенсира хората, които са идвали за изпите от чужбина, за времето и разходите за пътуванията. Целият труд на участниците да пишат концепции и да се готвят за етапите на конкурса, отива на вятъра.
Част от разочарованите искат среща с премиера Главчев. Според юристи те имат пълно основание да търсят правата си в съда.
За кои търговско-икономически служби е битката
Казахстан, гр. Алмати; Германия, гр. Берлин; Португалия, гр. Лисабон; Чехия, гр. Прага; Швейцария, гр. Берн; Алжир, гр. Алжир; Индонезия, гр. Джакарта; Йордания, гр. Аман; Катар, гр. Доха; Обединени арабски емирства, гр. Дубай; САЩ - Вашингтон, Чикаго и Лос Анджелис.