Хората все повече се излагат на слънце, затова и случаите на рака на кожата расте. За десетилетие случаите на меланом се увеличават с близо 50%. Това съобщи доц. Гриша Матеев, председател на Българското дерматологично дружество.
До 2025 г. се счита, че случаите ще нараснат с 18%, а смъртността - с над 20%. До 2040 г. близо 500 000 ще бъдат диагностицирани с меланом.
“По-често меланомите засягат мъжете, защото повече се събличат и излагат на слънце”, поясни доц. Матеев.
Той посочи, че мерките за борба с проблема трябва да са насочени към повишаване на обществената осведоменост, намаляване на умишленото излагане на слънце и провеждането на редовни прегледи.
Българското дерматологично дружество стартира редовната си кампания “Евромеланома”, която цели превенция на кожния рак и на 14 май 2024 г. гражданите ще могат да се възползват от безплатни прегледи от специалист дерматолог.
Според изнесените от лекари данни, до 10% от пациентите, които вече са получили меланом имат възможност да развият втори. До 50% пък са в риск да развият друг немеланомен тумор, тоест рак. Много малък е процентът на пациенти, които се подлагат на прегледи, след като веднъж са получили меланом.
Целта на "Евромеланома" е да стимулира повече пациенти да използват слънцезащита и да провеждат редовни прегледи при специалисти. Кампанията има и онлайн сайт, където гражданите да се запознаят с повече информация.
Доц. д-р Жана Казанджиева обясни, че чест проблем са силните слънчеви лъчи, които човек среща при екзотични вакнции на далечни дестинации. Неумението за боравене със слънцезащита е втори знаков проблем.
“Фото защитата се нанся плавно, а не се втърква. Всеки гледа SPF защитата и цифрата след него, но трябва да има и UV защита, което отговаря за стареенето, както и водоустойчивост, иначе нанасянето на слънцезащита е безмислено”, обясни доц. Казанджиева.
Тя подчерта кой е перфектният вариант за слънцезащита.
“SPF да бъде поне 30, нанасяне на 2 милиграма на квадратен сантиметър кожа - еквивалент на около половин чаена лъжичка за лицето”, добави експертът. /БГНЕС