Неделя, 28 Апр 2024
           
Политика

Дебати и нападки между опозиция и управляващи в парламента

   
Дебати и нападки между опозиция и управляващи в парламента

Заседанието на Народното събрание започна с дебати между опозиция и управляващи. Очаква се парламентът да гласува проект на решение за приемане на оставката на министър-председателя акад. Николай Денков. Това е точка първа в проектопрограмата за работа на парламента за днес. Денков присъстваше в началото на заседанието.

 

денков премиер оставка нс

БГНЕС

 


Припомняме, че във вторник оставката на премиера бе депозирана в деловодството на Народното събрание. "Вчера подадох декларация като министър - председател, това е ангажимент, който поехме със съвместната декларация на 6 юни 2023 г.", заяви той в залата. "В следващите дни ще представим резултатите на министрите", допълни премиерът. Той призова след даването на оставката, преговорите да започнат веднага. 

Той благодари на вицепремиера Мария Габриел и депутатите, които са подкрепяли правителството.

Дебатът в парламента по темата се води от ИТН, "Възраждане" и БСП. Те се включиха с нападки към управляващото мнозинство.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова изброи петте приоритета на управляващите и посочи, че според нея не са изпълнени. По темата Шенген тя посочи, че е изпълнен на 3%. А по отношение на съдебната система Нинова заяви, че всеки ден българският народ е свидетел на случаи като с Мартин Божанов - Нотариуса.

Преди това председателят на парламентарната група (ПГ) на "Има такъв народ" посочи, че коалицията е "изпрала" Бойко Борисов.

"Всяко едно споразумение е обещание", посочи Кирил Петков от трибуната на НС. Той посочи, че Денков е обещал днес да подаде оставка. "Властта за нас не е крайна цел, властта за нас е средство за промяна", допълни той.

Петков отбеляза като успех разследването на главния прокурор, антикорупционния закон и бюджета с 3% дефицит.

"Подадох оставка като министър-председател и тя вече е внесена в Народното събрание. Това не е политическа игра, това е спазване на дадена дума, израз е на последователност, политически феърплей и уважение към гражданите", посочи Денков във вторник.

Той коментира, че депозираната оставка „е още една покана за преговори“ по важните за хората теми и успокои хората: „Дължа едно изрично успокоение за българските граждани. Правителството ще продължи да изпълнява задълженията си и да работи, както и до момента - за повишаване на доходите, за създаване на устойчива бизнес среда, за засилване сигурността на държавата и за утвърждаване на позициите на България в международните отношения, докато бъде избрано следващото правителство“. 

На въпрос дали се е запознал вече с проекта на споразумение, анонсиран от ГЕРБ, както и как оценява предложенията в него, Денков беше лаконичен: „Трябва да седнем на масата за преговори. Когато са ясни резултатите от тези преговори, тогава ще получите информация. Всичко друго в момента би попречило на това да проведем конструктивни преговори“.  


ГЕРБ-СДС проведоха национално съвещание на 5 март. След него те разпространиха своето предложение за Споразумение за съвместно управление в рамките на мандата на 49-ото Народно събрание с „Продължаваме промяната-Демократична България“ и Механизъм за вземане на решения.

"Ще им предадем да го разгледат и ще дадем още един шанс на преговарящия екип", заяви Бойко Борисов и уточни, че го предлагат, "за да не поставят ПП-ДБ под натиск".

Той посочи и кои са преговарящите - Мария Габриел (главен преговарящ), Рая Назарян, Теменужка Петкова и Деница Сачева. Според него и без избори може да се намери решение за съставяне на кабинет.

В позиция от обединението изразиха удовлетворение, че "голяма част от точките, предложени в меморандума на ПП-ДБ, са възприети и обсъдени с необходимата сериозност в предложеното от ГЕРБ споразумение".

Преговорният екип на ПП-ДБ ще се състои от лидерите на коалицията - Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, Атанас Атанасов и настоящият премиер Николай Денков. 

През последните месеци се появиха разногласия между партньорите в управлението. Първо ПП-ДБ поиска меморандум за реформи и постави ултиматум - това или предсрочни избори. След това ГЕРБ излезе със свои условия: подписване на коалиционно споразумение или избори.

Като основно противоречие между двете формации на този етап се очертава съставът на регулаторите. Според ГЕРБ и ДПС преговорите трябва да са за правителство, а регулаторите да дойдат впоследствие. За ПП-ДБ обаче те са приоритет.

Преди това между двете коалиции възникна разногласие в чии ръце да бъде българската дипломация - ГЕРБ настояха Мария Габриел като премиер да остане и външен министър. "Продължаваме промяната" обаче смятат, че след ротацията постът трябва да получи акад. Денков.