Петък, 09 Май 2025
           

Съдът решава окончателно дали да остави Васил Божков в ареста

   


Софийският апелативен съд (САС) във вторник (5 септември) ще заседава по молбата на Васил Божков да излезе от ареста с по-лека мярка за неотклонение, пише ДНЕВНИК

Божков е в ареста от момента, в който кацна на летище София на 25 ти август с полет от Дубай. Той бе задържан по основното дело срещу него, в което прокуратурата твърди, че е ръководил организирана престъпна група, чрез която е ощетил бюджета с 550 млн. лв., несъбрани от такси за хазартната му дейност.

Решението на съда ще бъде окончателно и без право на обжалване в следващите месеци, освен ако не се появят нови факти и обстоятелства.

Ден след като се върна в България, Божков бе задържан със съдебно решение след произнасяне на съдия Христинка Колева от Софийския градски съд (СГС), която прие, че има достатъчно доказателства срещу Божков, че е извършил престъпленията, за които е обвинен. Тя прие, че той може да се укрие и затова трябва да остане под стража.

 

По време на заседанието по делото от прокуратурата бяха цитирани многобройни факти, включително и такива, които до момента не са оповестявани публично като например имейли с компания на загиналия в Русия в самолетна катастрова Евгений Пригожин, които обаче според защитата му нямат общо с делото му за хазартната дейност, по което всъщност е обвиняем.

В момента Божков се намира в следствения арест на бул. "Г. М. Димитров" след като даде показания в два поредни дни, че е плащал подкупи под формата на "такса спокойствие" на стойност над 60 млн. лева на бившия премиер Бойко Борисов и бившия финансов министър Владислав Горанов.


През последните три години Божков твърди, че това е била цената, за да се развива бизнеса му спокойно и че е давал само към Горанов и Борисов.

В разследването срещу него всичко стига само до ниво чиновници и председател на комисията по хазарт, на които се твърди, че е плащал.

Разследването започна след показания на бивши съдружници

Разследването срещу Васил Божков за хазарта започна по показания на бившите му съдружници и бизнес партньори братята Цветомир и Боян Найденови и баща им Стефан от "Ефбет", които дадоха показания пред вече закритата специализирана прокуратура.

 

В края на 2019 г. след проверки Агенцията за държавна финансова инспекция обяви, че има нарушение на закона и не е бил упражняван ефективен контрол от страна на Държавната комисия по хазарта и повече от половин милиард лева не са събрани в държавния бюджет.

 

През декември първо министърът на финансите Владислав Горанов съобщава, че е възложил проверка на комисията по хазарта, след получен сигнал за това, че е облагодетелствала една от регулираните от нея компании с неплатени милиони левове към държавата.

 

На 20 декември 2019 г. в прессъобщение Специализираната прокуратура съобщи, че е образувано досъдебно производство за престъпление през декември 2017 г. и са изискани всякакви данни от Комисията по хазарта и Министерството на финансите за няколко от фирмите, свързани с Божков - "Ефбет" ООД, "Еврофутбол" ООД, "Ефбет партнерс", "Нове холдинг" АД, " Еврофутбол лимитед".

 

В началото на 2020 г. спецпрокурори проведоха акция в Комисията по хазарта и иззеха документи, при една от тях бяха задържани нейни служители, включително председателят. Тогава вече бившият главен прокурор Иван Гешев съобщи за 16 арестувани, някои от които по-късно бяха освободени.

 

Малко след това на Божков бяха повдигнати обвинения за това, че от 2014 г. до 2020 г. е укрил 550 млн. лв., с които е ощетил държавния бюджет. Сумата е от несъбрани такси от хазартната му дейност с "Национална лотария" и "Ню геймс". Освен това прокуратурата твърдеше, че Божков предлагал по 10 000 лв. на ден подкуп на един от членовете на Комисията по хазарта, за да предлага отнемане на лицензи на конкурентни фирми. Тези пари обаче не били плащани, а само предлагани, тъй като представителят на комисията е отказал, твърдяха от прокуратурата преди три години.

 

През декември 2019 г. от прокуратурата обявиха, че нямат данни за разпъван над Божков чадър на по-високо ниво от Комисията по хазарта, а наблюдаващият прокурор каза, че не може министърът на финансите да носи отговорност за всяка несъбрана такса така, както не може министърът на вътрешните работи да отговаря за хванат с подкуп катаджия.

 

Божков, който е обвиняем по делото напусна страната в края на януари на 2020 г. и бе обявен за издирване, като в продължение на повече от 3 години живееше в Дубай. Различни обвинения бяха повдигнати и на негови близки или бивши служители - съпругата му Елена Динева, синът му Антон Божков, съдружниците му Георги Попов, Борис Бекяров, Александър Тумпаров и бившата секретарка Йоана Чолакова.

 

Малко след началото на разследването, през февруари 2020 г. с промени в Закона за хазарта, лотарийните игри на практика станаха държавен монопол - лицензите на операторите бяха отнети, продажбата на талони бе преустановена, а те бяха задължени да изплатят печалбите. Беше закрита и комисията по хазарта.

 


Анкета

Какво мислите за новия кабинет Желязков?


Резултати